Haberler

"Büyük Anadolu Yürüyüşü"nün İç Anadolu Kervanı Avanos''tan yola çıkıyor

Tarih: 4 Mayıs 2011


Türkiye''nin dört bir yanından kervanlar, onlarca gündür "Anadoluyu Vermeyeceğiz" diyerek Ankara''ya'' doğru yol alıyorlar. Yola çıkacak son kervanlardan biri de İç Anadolu kervanı.

Avanos''tan yola çıkacak olan kervanının yürüyüşü 5 Mayıs Perşembe günü saat 12.30''da heykel önünden yapılacak basın açıklamasıyla başlayacak.


Kervanın yürüyüş rotası

Kervanın yürüyüşü 15 gün sürecek. İç Anadolu Kervanı Ankara Gölbaşı''nda da diğer kervanlarla buluşacak.

Büyük Anadolu Yürüyüşü Nedir?

Büyük Anadolu Yürüyüşü, Anadolu insanlarının suyunu, doğasını ve köklerini yaşatmak için başlattığı bir hareket. Bu yürüyüş herkesin katılımına açık. Yürüyüş tümüyle bireysel ve gönüllü çabalarla gerçekleşmekte ve hiçbir kurum veya kuruluş bu hareketin paydaşı, ortağı veya düzenleyicisi değil.

Ve diyorlar ki "biz Anadolu insanları, Anadolu''yu yaşatmak için kendi halk irademizi kullanmaya karar verdik. Birleşiyoruz! Vicdan sahibi herkesle buluşarak yedi ayrı koldan, 40 gün 40 gece Anadolu''yu arşınlıyoruz ve nehirler gibi akarak Ankara''ya yürüyoruz. Geçmişe olan saygımız ve çocuklarımızın geleceği için, doğanın hakları ve yaşam hakkımız için yürüyoruz."

Türkiye yabancı yatırımcılara suyunu, toprağını, doğasını satan bir ülke haline geldi. Dağlarımızda 40.000 ruhsatlı maden arama şirketi taşımızı, toprağımızı alt üst ediyor ve siyanür kullanıyor. Dünya nükleer atıklara hala çözüm bulamamışken ülkeye nükleer santraller yapılmak isteniyor. 10.000 civarı Hidro Elektrik Santrali (HES) yapılması planlanıyor. HES''ler yüzünden birçok köy boşaltılıyor ya da boşaltılacak ve tarih yok edilecek. Çoktan su altında kalan Allianoi ve hedefte olan, yok edilmek istenen Hasankeyf en canımızı acıtanlar. Çoğu bölgede kanal tipi HES''ler yapılıyor, su boruya hapsediliyor. Kaynağından çıkan su, borulara alınarak denize dökülesiye kadar boru içinde tutuluyor. Bu yüzden köylü toprağını sulayamıyor, bitki örtüsünün ve hayvanların suya erişimi ise tamamen ortadan kalkıyor. Kanal tipi HES''ler için güya zorunlu tutulan "Can Suyu" bile birçok yerde verilmiyor ya da göstermelik çözümler bulunuyor. Can suyu tüm doğa için ihtiyaç duyulan su demek, bu su olmazsa HES''lerin yapıldığı derelerde HES dışında bir yaşam belirtisi kalmayacak. Zaten maalesef ülkemizde "Can Suyu" vermek oradan bir hortum su vermekle eşdeğer durumda. Üstelik şirketlerin hazırlattığı ama zorunluluk olan ÇED raporları dahi yok sayılıyor. Yürütmeyi durdurma kararı alınan santrallerin açılışlarını, Başbakan ve Bakanlar törenlerle yapıyor.

Anlaşmalar gereği üretilecek elektriğin hepsini devlet satın alma garantisi verdiğinden, yatırımcılar bu işi çok karlı olarak görüyorlar. Üstelik yarı kapasite çalışan santraller dahi, tam kapasite çalışıyor gibi devletten para alıyor. Sadece Avanos''un üst tarafına yapılan Hidro Elektrik Santralleri dahi Kızılırmak''ın akış rejimini tümden değiştirmiş durumda.

Elektrik üretip üretmemesi önemli olmayan, halkı, doğayı, öncelikleme gereği duymayan şirketler haritayı önlerine alıp Türkiye''nin herhangi bir yerinden su kaynağı seçiyor ve devletten satın alıyor. Bunun sonucunda da neredeyse suyu olmayan derelere bile HES''ler yapılıyor, doğa katlediliyor ve bu durum ülke içi köy göçlerine neden oluyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye''nin her tarafından onlarca kervan Ankara''ya yürüyüyor. Hiçbir siyasi üst başlığı kabul etmeyen kervanlarımız topluca ANADOLUYU VERMEYECEĞİZ diye haykırıyor. Özellikle bu su mücadelesi bütün Türkiye halklarının olmazsa olmaz ortak mücadelesi oldu.

Kervanların Talepleri;

- Kırsal yaşamımızı, kültürel mirasımızı ve biyolojik çeşitliliğimizi tehdit eden, kar hırsıyla hazırlanmış hidroelektrik santral (HES) ve baraj projelerinin tamamı durdurulmalı. Bugüne kadar yapılmış uygulamaların doğal alanlarımız üzerinde yarattığı yıkımı giderecek çalışmalar acilen başlatılmalı.

- Ormanlarımızın yok olmasının önünü açacak 2B yasal düzenlemeleri derhal geri çekilmeli, ormanların özelleştirilmesine dair hazırlıklar durdurulmalı.

- Ne koruma alanlarını, ne tarım alanlarını ne de canlı yaşamını dikkate alan madencilik faaliyetleri durdurulmalı, bu faaliyetlerin ekosistem üzerindeki etkisi göz ardı edilerek verilmiş tüm maden ruhsatları iptal edilmeli.

- Var olanlara her geçen gün bir yenisi eklenen, doğaya verdikleri zarar tartışılmaz olan termik ve nükleer santral yatırımları derhal durdurulmalı.

- Bizden önce bu topraklarda yaşamış onlarca uygarlıktan günümüze miras kalan Hasankeyf gibi nice kültürel zenginliğimizi tehdit eden projeler ve uygulamalar derhal durdurulmalı. Sadece bize değil tüm insanlığa ait bu değerler itinayla korunmalı, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılması için gerekli çalışmalar acilen başlatılmalı.

- Çevre ve Orman Bakanlığı''nın izniyle, doğayı yok eden şirketler tarafından finanse edilen özel firmalar tarafından hazırlanan ÇED raporları ve buna izin veren ÇED Yönetmeliği derhal iptal edilmeli. Doğanın hassas dengesi, kamuoyu vicdanı, sivil toplum kuruluşları ve yerel halkın kanaatinin dikkate alınmadığı hiçbir projeye onay verilmemeli.

- Tüm koruma alanlarını ticari yatırımlara açan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı geri çekilmeli, Yenilenebilir Enerji Kanunu derhal iptal edilmeli. Var olan koruma alanlarının statüleri güçlendirilmeli, biyolojik çeşitliliği korumak için önemli doğa alanlarına hızla koruma statüsü kazandırılmalı.

- Özel şirketlerin ve kamu kurumlarının doğayı katletmesinin önünü açan "kirleten öder" mantığı ve uygulaması terk edilmeli, doğaya zarar verenlerin ağır cezalara çarptırılmasını öngören yasal düzenlemeler hayata geçirilmeli.

- Yaptığı yatırımlarla doğanın dengesine müdahale eden icracı bir kuruluş niteliğindeki Devlet Su İşleri (DSİ) ile doğayı korumakla yükümlü Çevre ve Orman Bakanlığı''nı aynı çatı altında birleştiren yapı derhal değiştirilmelidir. Çevre ve Orman Bakanlığı, şirketlerin çıkarlarını savunmak yerine; asli görevi olan, doğayı koruma görevini yerine getirmeli.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.