Haberler

‘Ermeni anıtını Türkler yıktı biz yaptık''

Tarih: 4 Mayıs 2011 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Fulya Canşen
Almanya''nın Potsdam kentinde Ermenilerin koruyucu meleği olarak anılan Alman papaz Johannes Lepsius''un evi, araştırma, kültür ve anma merkezine dönüştürüldü.

Merkezin açılışını yapan Alman Kültür Bakanı Bernd Neumann, Lepsius evinin Türk ve Ermeni kültürünün buluşma yeri olacağını söyledi. Ermeni tehcirinin Alman tarihinin de bir parçası olduğunu ifade eden Naumann, "Biz Almanlar da tehcire seyirci kaldığımız için suçluyuz, bunu kabullenmeliyiz" dedi.

Protestan Papaz Johannes Lepsius, 1916''da yayımlandığı "Türkiye''deki Ermenilerin Durumu Hakkında Rapor" Alman devleti tarafından sansürlenmeden önce ülke çapında 20 bin adet dağıtılmıştı. Lepsius''un konuyla ilgili çalışmaları soykırım iddialarına temel oluşturan ana metinler arasında yer alıyor.

Lepsius Evi''nin, 1925 yılında Johannes Lepsius''un kurduğu Alman-Ermeni Akademisi''nin yeniden inşa edilmesi, Alman-Ermeni İlişkilerinin derinleşmesi ve siyaset, kültür, bilim ve iktisat alanındaki Alman-Ermeni diyalogun desteklenmesi gibi amaçları var.

‘TÜRKLER YIKTI, BİZ YENİSİNİ YAPTIK''
Yarım Milyon Euro''ya mal olan Lebsius evinin geçen yıl açılması planlanmıştı ancak, sadece Türkiye değil, Almanya''daki Türkler ve Sol Parti''nin protestoları yüzünden ertelendi. Sol Parti iki yıl önce Federal Meclis''e verdiği soru önergesinde Lepsius''un "aşırı sağcı, Yahudi ve Türk düşmanı olduğunu öne sürmüştü. Almanya Türk Toplumu da Lepsius evine ayrılan paranın göçmenlerin entegrasyonuna harcanmasını istemişti. Açılışı haber yapan Alman medyası Türkiye''de Ermeni anıtı yıkılırken Almanya''da yenisinin inşa edildiğine dikkat çekiyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.