Haberler

EKÜMENOPOLİS: Ucu Olmayan Şehir

Tarih: 4 Mayıs 2011 Yazan: Bahar Bayhan


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde düzenlenen Çarşamba Seminerleri''nde bu hafta, "Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir" belgeseli gösterimi gerçekleşti.

Ekümenopolis kavramı, 1967 yılında Yunan şehir plancısı Constantinos Doxiadis tarafından ortaya atılmış, gelecekte tüm kentlerin büyüyerek birbirleriyle birleşeceğini ve dünyanın tek bir kent oluşturacağı fikrini temel alıyor.

Bütün bildiklerinizi unutun, gardınızı alın, İstanbul büyüyor!

Belgesel, İstanbul''un dünya kenti olma yolunda nelerden vazgeçtiğini, neleri feda ettiğini bir kez daha hatırlatıyor. Küresel kent, kentsel dönüşüm, 3. Köprü, Marmaray gibi İstanbul''da bugüne kadar gündeme gelmiş tüm kentsel konuları çarpıcı bakış açısıyla ele alan Ekümenopolis belgeseli, dünya kenti olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen İstanbul''un nasıl bir canavara dönüştü(rüldü)ğünü gözler önüne seriyor.

Bu belgesel, insanı buz gibi bir suyun içine batırıp çıkarıyor, adeta diriltiyor. Burnumuzun dibinde görmediğimiz, belki de görmek istemediğimiz tüm gerçekleri bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. "Ucu olmayan bu tekinsiz şehir sonunda hepimizi yutacak." deniyor. Dünya kenti olmanın bir bedeli var, "Nereye gidecek bunun sonu derseniz yanıt: Kaos".


Kaynak: www.youtube.com
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.