Haberler

Kandıra''ya 100 milyon TL''lik yatırım

Tarih: 5 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, 2 yıl içinde Kandıra Namazgah Barajı, atık su arıtma tesisleri ve devam eden yatırımlar ile Kandıra''ya yaklaşık 100 milyon lira yatırım yapmış olacaklarını belirtti.

İSU''dan yapılan yazılı açıklamada, Kandıra''nın Karadeniz''e kıyısı olan ve turizm nedeniyle yaz aylarında nüfusu artan Kefken, Kerpe, Cebeci, Mithatpaşa, Kumcağız, Kurtyeri ve Kovanağzı bölgelerinde içme suyu sıkıntısı yaşandığı hatırlatıldı. Atıksu hatlarının da yetersiz olmasından dolayı bölgede çevre kirliliği ve yer yer su baskınları yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, ''''Sahil bölgelerinin yıllardır çekilen sıkıntılarına son verecek üç ayrı proje hazırlayan İSU Genel Müdürlüğü, projelerin inşaat çalışmalarına bir süre önce başladı'''' denildi.

Planlama, Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı kontrolünde yüklenici firmalar tarafından yürütülen çalışmaların Kefken, Kovanağzı ve Cebeci''de devam etiği vurgulanan açıklamada, atık suları terfi edecek olan 6 metre çaplı betonarme terfi merkezleri ile Cebeci''de yağmur suyu menfez, içme suyu ile kanalizasyon hat döşeme çalışmaları yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, sahil bölgelerinin altyapı problemlerini tamamen kaldıracak olan projeler kapsamında 66,5 kilometre uzunluğunda içme suyu, 56,5 kilometre uzunluğunda kanalizasyon ve 4,7 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı ile bin metreküp kapasiteli 2 içme suyu deposu yapılacağı ifade edildi. Projelerin 15 milyon 492 bin liraya mal olacağı vurgulanan açıklamada, 2012 yılının ekim ayında projelerin tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi. Açıklamada, projelerle sağlıklı altyapıya kavuşacak olan bölgelerin, bu yıl içerisinde başlanılacak Kandıra Namazgah Barajı ile birlikte bol ve düzenli içme suyu ihtiyacının karşılanacağı ifade edildi.

Ayrıca Kandıra ve Cebeci''de yapılacak atık su arıtma tesislerinde atık suların arıtılacağına dikkat çekilen açıklamada, bu sayede çevre kirliliğinin yanı sıra Karadeniz''in kirlenmesinin de önüne geçileceği vurgulandı. Açıklamada görüşlerine yer verilen İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, ise şunları kaydetti: ''''2 yıl içerisinde Kandıra Namazgah Barajı, atık su arıtma tesisleri ve devam eden yatırımlar ile Kandıra''ya yaklaşık 100 milyon TL yatırım yapmış olacağız. Kandıra ve sahil bölgelerinde devam eden ve planladığımız projeler ile artık sel riski kalkacak, atık sular arıtılmadan çevreye ve Karadeniz''e verilmeyecektir. Kandıra ve turistik sahil bölgeleri bol su alacak. 2012 yılının sonunda Kandıra ve bölgelerinde çok farklı bir tablo olacaktır. Bunu hep beraber göreceğiz.''''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.