Haberler

Nevşehir, yatırımlarla cazibe merkezine dönüşüyor

Tarih: 5 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Dünyanın en ilginç yer oluşumlarından biri olarak da kabul edilen peribacaları,peribacalarına oyulu dini mekanları,yer altı şehirleri ile Türkiye''nin önde gelen manzara ve kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinin ana merkezi Nevşehir, hükümetinde desteği ile son 7 yıldan beri gerçekleştirilen dev yatırımlarla önemli bir cazibe merkezi haline geldi.

Planlı şehirleşme çabaları ile özellikle turizmdeki sahip olduğu birikimleri akılcı bir şekilde kullanmayı başaran Nevşehir''de, Nevşehir Belediyesi''nin geleceği şekillendiren planlı şehircilik çabaları ile de bir biri ardına hizmete geçirdiği yatırımlarla temel alt ve üst yapı alanında önemli ilerlemeler kaydetti. Ekonomisinin lokomotifini turizm olarak belirleyen,ancak tarım ve ticaretin yanı sıra,özellikle son yıllarda sanayi alanında da önemli gelişmelerin yaşandığı Nevşehir''de,ilk olarak Kayseri,Kırşehir,Niğde ve Aksaray ile olan karayolu bağlantıları bölünmüş çift yol olarak da belirtilen duble yol haline getirildi. Yıllardan beri uçuşlara açılmayı bekleyen Nevşehir Kapadokya Havalimanının günlük uçuşlara THY tarafından açılmasının yanında,son günlerde de günlük uçuş seferinin ikiye çıkartılması ile bu yönde önemli çalışmaların kaydedildiği Nevşehir''de, İstanbul-Nevşehir ve Antalya bağlantılı seferlerin konulmasına yönelik girişimlerde önemli aşamalar sağlandı. Yıllar yılı kara sevda haline gelen Üniversite''ye de yine bu dönemde yapılan girişimlerle kavuşan Nevşehir''de, Nevşehir Belediyesi''nin girişimleri ve AK Parti hükümetinin kararlı destekleri ile Nevşehir''li Damat İbrahim Paşa''nın döneminden sonra ikinci büyüme süreci yaşandı.

YEPYENİ BİR YAŞAM MERKEZİ OLUŞTU

Ürgüp-Avanos ve Gülşehir köprülü kavşaklarına Nevşehir Belediyesi''nin yaptığı Şehitlik Köprülü Kavşağı''nın eklenmesi ile ulaşım alanında önemli gelişmeler sağlandı. 1970''li yıllarda siyasi çevrelerin diline dolamaya başladığı ancak hiç kimsenin elini taşın altına sokmak istememesi ile hayallerin en köşe noktasını süsleyen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi''ni başlatan Nevşehir Belediyesi, 400 milyon TL''yi aşkın bu dev yatırımı ile çarpık kentleşmenin önüne geçerek,geleceğin modern ancak geçmişle barışık yapı stili ile Nevşehir Kalesi civarındaki 11 mahallenin yeni baştan imarı için düğmeye bastı. Nevşehir Belediyesi Nevşehir Kalesi civarında oturan vatandaşlar için de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile işbirliği halinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi''nde 2600 kişilik modern konutların yanı sıra 2 cami, alışveriş merkezi, kreş,karakol ve sağlık ocağı gibi sosyal donatılarla yepyeni bir yaşam merkezi oluşturdu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.