Haberler

Ağaoğlu ucuza arazi mi kapatıyor?

Tarih: 5 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yılmaz Yıldız
Tüm Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın açıkladığı ''çılgın proje'' Kanal İstanbul''u konuşa dursun, Ağaoğlu arazi toplamaya devam ediyor.

Kriz yıllarında bile arsa yatırımından vazgeçmeyen Ağaoğlu''nun yeni hedefi; Silivri, Çatalca falan da değil. Şehrin ikinci çeperlerinden sayılabilecek bir bölgede, Kağıthane''ye bağlı Arıcılar''da TEM otoyolunun hemen kenarında. Hani şu şehirlerarası otobüs firmalarının yeni uğrak merkezlerinden olan Arıcılar...

Fakat bu arazi Ağa''nın başını biraz ağrıtacak gibi. Çünkü hem arazi biraz sorunlu, hem de şimdiden pazarlıklarla ilgili dedikodular yayılmaya başlamış. "Ağaoğlu araziyi ucuza kapatıyor" diye... Çünkü, arazinin karşı tarafındaki temiz parsellerdeki metrekare değerinin 750 lira civarında olduğu belirtiliyor. Ağaoğlu''nun ise bu araziyi metrekaresi 400 liradan alacağı söyleniyor. Tabii işin ilginç yanı, onca inşaat firması varken burayı sadece Ağaoğlu''nun keşfetmiş olması...

Söz konusu arazinin bağlı olduğu Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi''nin Başkanı Ekrem Telli''yi aradım. Araziyle ilgili genel bilgiler aldım. Arazi tek parselden oluşuyor ama üzerinde 80''e yakın ayrı şahsın kullanımı söz konusu.

4706 Sayılı Kanun''un 5. Maddesine ve 313 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği''ne göre 31 Aralık 2000 tarihinden önce üzerinde yapılanma bulunan yerler önce belediyelere bedelsiz olarak devrediliyor. Daha sonra belediyeler tarafından o yerleri kullananlara doğrudan satılıyor. Yani üzerindeki şahıslara hisseleri tek tek satılıyor. Bu arazinin satışıyla ilgili ''Bakanlık oluru'' da bu şekilde çıkmış.

Daire Başkanı Telli, "Her hangi bir şirkete Hazine''den devir söz konusu değil. Eğer oradaki vatandaşlar, belediyeden yerlerini aldıktan sonra gidip de bir şirketle anlaşıp da orada bir proje gerçekleştirirlerse, tabii o onların kendi tercihi" diyor.

Arazinin üzerindeki kullanıcıların sayısıyla ilgili tespitler henüz bitmemiş. Bu araştırmalar yapıldıktan sonra arazi belediyeye devredilecek. Belediye orada çalışmasını yapacak, hak sahiplerini belirleyecek, sözleşmelerini imzalayacak, kanun veya yönetmelikler doğrultusunda tahsillerini yaparak süreci sonuçlandıracak.

Telli''nin, "Bu araziye Ağaoğlu Grubu''nun bir proje yapacağı, Akdeniz İnşaat Genel Müdürü Hasan Rahvalı''nın arazinin alımı için devrede olduğu" yönündeki duyumlarla ilgili olarak da şunları söyledi:

"Bu duyumlar bize de geldi. Burada proje yapılacakmış diye ama belediyenin ya da Hazine''nin şu firmaya doğrudan arazi satmak gibi bir şeyi yok. Şu an itibariyle böyle bir icraat yok. Bizim böyle bir usulümüz de yok. Burada hak sahibi vatandaştır. Şu olabilirdi; -ama bildiğim kadarıyla olmadı- vatandaş kendi aralarında toplanıp eğer kanunun verdiği yetkiye dayanarak akde halef seçerlerse, - ama hepsinin olması lazım. Birkaç kişi olmasa olmaz - ''şu firmaya buradaki bütün haklarımı devrettim, haklarımı bu kişi kullanabilir'' derse, belediye o kişiyi de muhatap alabilir. Tek bir parsel olduğu için tamamının muvafakatının aranması gerekir. Fakat bildiğim kadarıyla Hazine''nin ya da belediyenin bir firmaya doğrudan satışı söz konusu değil. Bu işgallerin olduğu yer tek parsel üzerine kurulu. Muhtemelen bu firma ile kişiler arasında bir pazarlık var. O pazarlık size yansımış olabilir."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.