Haberler

Kent Yenileme Şurası yapılması şart oldu

Tarih: 5 Mayıs 2011 Kaynak: Milliyet Ege
Sayın İzgi, soyadınızı kadar çizginizin sabit olduğunu söylüyorsunuz, buna katılıyorum. Kişiliğinizle bugün rahatça dolaşan ender belediye başkalarından birisiniz. Bunun da böyle olması lazım.

TEVFİK TANYERİ: Anormal olan eski belediye başkanının halk arasında gezememesidir. Sizin, kent yenileme konusundaki heyecan ve görüşlerinize de katıldığımı beyan etmek isterim. İzmir''in hızla bu konuya yönelmesi, mevcut ve ihtisas sahibi eski teknik adamlardan yararlanarak konunun geniş çaplı ele alınması lazımdır.
Bir emekli teknik eleman olarak bir tavsiyede bulunmak isterim. İzmir kent yenileme şurası yapılsın. Tabii seçim öncesinde değil. Seçim sonrasında "sen-ben" tartışmalarına mahal vermeden, planı-programıyla, meslek idarelerinin de katılımıyla Kent yenileme şurası yapılsın. Ama bu bir yılla kalmasın, önümüzdeki sene 2''nci Kent Yenileme Şurası da takip etsin. Bir yılda ne yapılmış, kim ne söylemiş, ne yapmış, konuşulanlar havada mı, suda mı kalmış görülsün. Bir sonraki sene, bu kez geçen iki senenin notlarına, çalışmalarına bakılarak sürdürülsün. Bu olay, belediyenin mevcut memurlarıyla olmaz. Bunun için de bütçe oluşturulsun, bu bütçeden yarışmalar yapılsın, bilgi ve plan alımları yapılsın.

Şehrin imar vahameti ortadadır. Düzelmez değil, bir noktadan başlanırsa düzene girer ve fevkalade başarılı olur. Ankara''ya her gittiğimde gecekonduların yerine güzel binalar yapıldığına şahit oluyorum. Birileri buna mutlaka öncülük etmeli. Keşke rahmetli başkan Ahmet Piriştina zamanındaki liman bölgesi için yapılan planlar bozulmasaydı da şimdi güzel, yüksek binaları görseydik.

İzmir''den bağımsız milletvekili çıkacak

MUHSİN AKALIN: İzmir''de 12 Haziran seçimleri zorlu geçecek. İktidar partisi olanca gücüyle ağırlığını hissettirmeye çalışıyor. CHP ise kazandığı geçmiş seçimlerin aynısını yaşayacağı hayaliyle ve son yapılan operasyonu da üzerine koyarak milletvekili sayısını artıracağını umut ediyor. İzmir''den güçleri belli ve sürpriz yapabilecek iki aday var. Üstelik ikisi de genel başkan. Şu an tutuklu bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu.
Cumhuriyetçi Güç Birliği adı altında birleşen eski ve yeni TİP üyeleri, 1968''liler ve özellikle gençlerden oluşan büyük bir kesimin bu seçimde adayı Doğu Perinçek. Seçilmek için gerekecek oy oranı duruma göre 75 ile 105 bin arasında olması gerektiği hesaplanıyor. Benim düşünceme göre bu rakam çok aşılacaktır. İzmir''in sosyal ve siyasi anlayışı bugün bağımsızları değerlendirmekte ve oylarını bir isimde toplamaya çalışmaktadır. 13 Haziran sabahında İzmir''den bir bağımsız adayın, Doğu Perinçek''in seçildiğini göreceksiniz.

Eğitimde cezalandırma anlayışı geride kalmalı

NİHAL GÜLOĞLU: İzmir Kız Lisesi''nde sigara içen öğrencilere yönelik uygulama, çağdaş eğitim anlayışının bir gereğidir. Aslında birçok okulda, benzerleri yapılmakta ancak bunlar kamuoyuna duyulmamaktadır. Biz öğretmenler ve okul yönetimleri olarak hiçbir zaman cezalandırma, çocuğu eğitimden uzaklaştırma veya soğutma gibi yöntemlere gitmeme düşüncesindeyiz. Sert yöntemler anlayışı terk edildi. Çünkü kültürler genişlemekte, bilim ve eğitim hızla yayılmakta, öğrencilerimiz her türlü bilgiye sahip olmaktadır. Bu dönemde ceza hiçbir yarar getirmeyecektir.

Öğrencilerin disiplinsizliğine yönelik bu tür uygulamaların aslında daha çok duyurulması, sizler aracılığıyla haber konusu yapılması gerekmektedir. Tersini düşünen meslektaşlarımızı da etkileyecektir.

Tabii ki ödüllendirme çok güzel bir düşünce. Biz öğretmenlerin ödüllendirilmesi çoktan unutuldu. Sizin yazınızdan sonra bakanlık olmasa bile valiliğin harekete geçeceğini tahmin etmiştik. Beklentilerimiz gerçekleşmedi. Ödül olayının gündeme gelmesi, bu tür uygulamaların artması ve diğer öğretmenler tarafından örnek olarak benimsenmesi açısından çok önemliydi. Ödülü olsun veya olmasın biz bu tür sosyal ve öğrenciyi kazanma kararlarını sürdüreceğiz. Çünkü eğitimimiz milli ve öğretmenlikte kutsal bir meslektir.

Koruma Kurulu''nun toplantıları Sürüyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü: Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile yapmış olduğunuz söyleşide de aktardığınızı bildirdiğiniz yazınızda bahsi geçen "İzmir I Numaralı Kültür ve Tabiat Koruma Bölge Kurulu Başkanı Dr. Hasan Hami Yıldırım''ın milletvekili adayı olması nedeniyle koruma bölge kurulunun toplanamadığı ve dosyaların biriktiği" bilgisinin düzeltilmesi ihtiyacı hissedilmiştir. Başkanı Dr. Hasan Hami Yıldırım, Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü''ne verdiği 10.03.2011 tarihli dilekçe ile görevinden istifa ettiğini bildirmiştir.

Ancak, İzmir I Numaralı Kültür ve Tabiat Koruma Bölge Kurulu gündemindeki konular, gecikmeye mahal verilmeksizin Kurul Başkan Yardımcısının Başkanlığındaki toplantılarda görüşülerek değerlendirilmiştir. Kurul Başkanının istifasını müteakip 10-11.03.2011 / 24-25.03.2011 ve 13-14-15.04.2011 tarihlerinde bölge kurulu toplantıları gerçekleştirilmiştir.

"Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ve Koruma Bölge Kurulları Çalışmaları ile Koruma Yüksek Kurulu''na Yapılacak İtirazlara Dair Yönetmelik" hükümleri kapsamında İzmir I Numaralı Kültür ve Tabiat Koruma Bölge Kurulu ayda en az iki kez toplanmakta, gündemde bekleyen konular görüşülmekte, sürekliliği olan konular ve gelen yeni başvuru konuları bir sonraki toplantılarda değerlendirilmektedir.

Kaldırımlar düzelmeden çılgın proje yapılmaz

OSMAN AKGÜN: Uçuk kaçık projeler bir yana, gelin Kahramanlar semtine, yolları kapatan motosiklet satış, servis dükkanlarına bakın. Konak Belediyesi''ne defalarca başvurdum. Hatta CHP Genel Merkezi''ne kadar şikayetlerde bulundum. Bu kentte ne düzen, ne de disiplin kalmış. Vatandaşın şikayetiyle ilgilenilmiyor. Çöpün toplanmadığı, kaldırımların yapılmadığı, caddelerin delik deşik olduğu, mazgalların temizlenmediği, işportacı şendi hale gelen İzmir''de çılgın projeler aranmasın, herkes kitapta yazılı görevlerini yapsın, yeter.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.