Haberler

Sarıyer tapusuna ve hükümet konağına kavuştu

Tarih: 9 Mayıs 2011 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Bakanlarla birlikte Sarıyer''de tapu dağıtan Başkan Kadir Topbaş, "Cumhuriyet tarihinde ilk defa Sarıyer''de tapu veriliyor. Size bugüne kadar kimler kimler söz verdi? O kadar çok ki, ancak bu bize nasip oldu" dedi.

"Sarıyer Hükümet Konağı Açılışı ve Tapu Dağıtım Töreni" Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, Başkan Topbaş''ın Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman ile milletvekili adayları ve vatandaşlar da yer aldı.

"Aileler tapusuna kavuşmaya devam edecek"
Sarıyer Ferahevler Mahallesi''ndeki hükümet konağı meydanını dolduran coşkulu kalabalığa hitap eden Başkan Kadir Topbaş, Cumhuriyet tarihinde ilk defa Sarıyer''de gerçek tapu verildiğini belirterek, vatandaşlara, ''''Size bugüne kadar kimler söz verdi? O kadar çok ki, ancak bu bize nasip oldu. Bugün burada 13 tane ailenin tapusunu veriyoruz, fakat işlemler tamamlandıkça diğer aileler de evlerinin tapusuna kavuşacak'''' dedi.

Muhalefetin İstanbulluları, ''''Bunlar sizi buradan atacak'''' diyerek korkuttuğunu dile getiren Başkan Topbaş, ''''Hatta Sarıyer gibi bazı ilçelerde yerel seçimlerde bu söylemle iktidara geldiler. Fakat görüyorsunuz ki tapularınızı biz veriyoruz. Herkesin kendi evinde kentsel dönüşüm yapmasına imkan tanıyoruz. Bugün de mangalda kül bırakmayanlar var. Biz ancak yapacağımız şeyin sözünü veririz. Söz verdiğimiz şeyi de mutlaka yaparız. Sözümüz asla yerde kalmaz." diye konuştu.

"Vatandaşlara yol gösterilmedi"
Geçmişte vatandaşların kendi evlerini yapması yerine devletin 20-30 yıllık vadelerle kira öder gibi vatandaşları konut sahibi yapması gerektiğini vurgulayan Kadir Topbaş, "O zaman bu çarpık yapılaşma, böyle riskli binalar olmazdı, Birileri, vatandaşlarımızın hiçbir bedel ödemeden bu yerlere konduğunu söylüyor. Olur mu hiç öyle şey? Gecekondu mafyasına bedel ödemeden, köyde bağını bahçesini satmadan nasıl gelip yerleşir vatandaş. Devlet varken niçin bu gecekondu mafyasına fırsat verildi? Niçin kamunun malları menfaat aracı haline dönüştü?" şeklinde konuştu.

"İstanbul dünyaya örnek gösteriliyor"
Yerel yönetim olarak vatandaşların mutluluğu ve İstanbul''u en güzel hale getirmek için mücadele etmeyi prensip edindiklerinin altını çizen Topbaş, şunları kaydetti; "Görevde olduğumuz 7 yılda İstanbul''u dünyayla yarışan bir şehir haline getirdik. Dünya İstanbul''dan gıptayla bahsediyor. İstanbul''da bulunan BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon akşam yemeğinde bize misafir oldu. İstanbul''daki gelişmeleri yakinen takip ettiğini belirtti. Sayın Moon bizim belediye olarak dünyaya örnek olmamızı ve yerel yönetimlerin gelişmesine destek vermemizi istediler. İşte bu başbakanımızın yerel yönetimlerde başlattığı hizmet anlayışıdır."

Hacıosman Metrosu ve Çayırbaşı Tüneli açılıyor
Halkın mutlu yaşaması için şehri en güzel hale getirmek zorunda olduklarını ifade eden Kadir Topbaş, "Göreve geldiğimizden bugüne kadar İBB olarak 39 milyar lira yatırım yaptık. Bakın Sarıyer Hacı Osman Mahallesi''ne kadar metro getirdik. Hiç hayal eder miydiniz? Yakında açılışını yapacağız. Yarın Marmaray açıldığı zaman Kartal''a, havalimanına ve istediğiniz her yere konforlu gidebileceksiniz. Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli''ni yakında hizmete açıyoruz. Sarıyer trafiği büyük ölçüde rahatlayacak. Ferhat''ın Şirin''e ulaşması gibi dağları delerek İstanbulluları birbirine daha kolay ulaştırıyoruz. Sarıyer''den bir tünel de Kilyos tarafına yaparak İstanbul''un Karadeniz sahilindeki köylerine daha rahat ulaşım imkanı sunacağız" şeklinde konuştu.

Çubukçu; "Hükümetimiz yerel yönetimlerin yanında"
Daha sonra konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da milletvekili seçildiği günden beri Sarıyer''deki sorunların başında hükümet binası, hastane ve mülkiyet sorununun geldiğini bildiğini belirterek, bu sorunların giderilebilmesi için belediyelerin gerekli çalışmaları yaptığını, hükümetin de yapılması gereken her türlü kanun ve değişikliği gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye''nin problemlerini çözebilmek için önemli adımlar attıklarını ifade eden Çubukçu, mülkiyet sorununu çözmenin kolay olmadığını vurgulayarak, "Sarıyerliler çok iyi bilecek ki özellikle arsanın mülkiyeti bir başka kuruma ait olduğunda sorunu çözme maalesef o kadar kolay olmuyor. Bu bölgede İstanbul Teknik Üniversitesine, hazineye, belediyeye ve hatta özel şahıslara ait olan sayısız problemli arsada binlerce vatandaşımız yaşıyor. Bugün burada dağıtılacak tapuların çözüm için atılan önemli adımlardan birisi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Dinçer; "Sosyal güvenlik merkezi açmanın mutluluğunu yaşıyorum"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise, geçen dönem Sarıyer''in bulunduğu bölgeden milletvekili seçildiğini belirterek, hükümet konağı açılmasından büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi.

Hükümet Konağındaki Sosyal Güvenlik Merkezi''nin, hizmeti vatandaşların ve özellikle de emeklilerin ayağına götürmek için yapıldığını dile getiren Dinçer, "Sarıyer Hükümet Konağı''nda sosyal güvenlik merkezi açmanın da ayrı bir huzurunu, mutluluğun yaşıyorum" dedi.

Törende konuşmaların ardından Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer, Kadir Topbaş ve Hüseyin Avni Mutlu işlemlerini tamamlayan vatandaşlara tapularını dağıttı. Tapularını aldıkları için büyük mutluluk yaşayan vatandaşlar mutluluklarını Başkan Topbaş''a sarılarak gösterdiler. Daha sonra kurdele kesilerek Sarıyer Hükümet Konağı''nın açılışı gerçekleştirildi. Yaklaşık 9 milyon liraya mal olan Hükümet Konağı''nda Sarıyer''deki birçok hizmet bir araya toplandı. SGK, Bağkur ve sigorta hizmetler de artık bu binada verilecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.