Haberler

Büyükşehir müjdesi verilen illeri yatırım heyecanı sardı

Tarih: 10 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: İlkay Göçmen, Melih Gasgar, Resul Cengiz


Başbakan Erdoğan''ın 11 ilin daha ''büyükşehir'' statüsüne kavuşturulacağını açıklaması, bu şehirlerde heyecan oluşturdu. İller Bankası''ndan aldıkları pay artacak olan bu iller, daha fazla yatırım alacak. Etraflarındaki diğer iller için de cazibe merkezi haline gelecek. Kararın sadece ekonomik açıdan değil, sosyal ve kültürel anlamda da katkısı olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdo-ğan''ın Kahramanmaraş''ta 11 il için verdiği büyükşehir müjdesi, büyük bir sevinç yaşattı. 12 Haziran seçimlerinden sonra büyükşehir statüsüne kavuşacak illerdeki kanaat önderleri, ekonomik ve sosyal alanda büyük bir devrimin yaşanacağına inanıyor. Nüfusu 750 binin üzerinde olan Şanlıurfa, Hatay, Manisa, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ ve Trabzon illerinin, seçimlerin ardından büyükşehir olmasıyla birlikte, İller Bankası''ndan aldıkları pay da büyük oranda artış gösterecek.

Büyükşehirlerin oluşturulmasıyla, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlere yapılan yoğun göçün önüne geçilmesi de hedefleniyor. Şehirlerin sosyal ve ekonomik hayatına da büyük oranda yansımasının beklendiği müjdeli haberden dolayı mutlu olduklarını söyleyen Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Akgün Yavuz, "Şehre en büyük katkısı hiç şüphesiz daha fazla yatırım gelmesi olacak. İnşallah, büyükşehir statüsüne kavuşuruz. Bu bizde heyecan uyandırır. Komşu vilayetlerimizden olan Bursa''yı görüyoruz. Aldı başını gidiyor. Bizler de bunu hak ediyoruz. Başbakan Erdoğan''ı bu konuda can-ı gönülden destekliyoruz." dedi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer de şehirlerinin bulunduğu ekonomik, sosyal ve kültürel konumu bakımıyla büyükşehir olmayı çoktan hak ettiğini savunarak, "Hükümetin bu yöndeki adımını da büyük bir takdir ve sevinçle karşıladık. Sonuçta, İller Bankası''ndan alınan kaynak baz alındığında, bir alırken üç alınmış olacak. Bu kaynakları ekonomiye kazandırmak da 55 milyon TL''lik bir girdi sağlayacak. Ayrıca bu karar, sadece büyükşehir statüsüne kavuşan illere değil, tüm ülkeye katkı sağlayacak." görüşünü savundu. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu da, "Trabzon, merkezi hükümetten daha fazla pay alarak bölgeye daha fazla hizmet verecektir." değerlendirmesini yaptı. Başbakan''ın bu kararı kendi illerinde müjdelemesinden çok mutlu olduklarını dile getiren Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Yusuf Bülbül, "Kahramanmaraş, inşallah bu kararla daha da ileri bir noktaya kavuşacaktır. Bu şehir de layık olduğu statüyü kazandığında hayatın her alanında gereğini yerine getirecektir." ifadelerini kullandı.

Van''ın büyükşehir olması Doğu''yu olumlu etkileyecek

AK Parti Van Milletvekili İkram Dinçer, İran ile sınırı bulunan Van''ın ''büyükşehir'' statüsüne kavuşması durumunda bölgenin diğer illerinin de olumlu etkileneceğine dikkat çekti. Van''ın sürekli göç aldığını kaydeden Dinçer, "Nüfusu 1 milyonu aştı. Bölge açısından çekim merkezi oldu. İlimizin sınır ili olması da ayrıca bir özellik katıyor. Van, Türkiye´nin Ortadoğu´ya açılan kapısı olabilecek bir altyapıya sahip. Beşeri yapısı, turizmi, tarihi ve diğer doğal güzellikleri ile bir marka şehir olabilir." yorumunu yaptı.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır''ın yaklaşımı da benzer. "İmarda bir bütünlük sağlanacak. Tüm altyapı hizmetleri ortak bir halde götürülecek." dedi. Malatya''nın yükselen gelişim grafiğinin Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) verileriyle de kanıtlandığının altını çizen AK Parti Milletvekili Öznur Çalık, "Kent, istihdama elverişli, ekonomik işgücü potansiyeli ve toplam nüfusun beşte birini oluşturan genç nüfusuyla Türkiye için lokomotif kuvvet olmaya aday bir şehirdir." vurgusunu yaptı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.