Haberler

Başkasının arazisine imar istenir mi?

Tarih: 11 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Sayın
Mevcut yasalarımıza göre kimse bir başkasının arazisi için yetkisi yoksa imar planı değişikliği isteyemez.

Ama Kuşadası''nda istenebiliyor.
Olay şu:

Kuşadası Karaova sahilinde Ziraat Bankası''na ait 33 dönümlük denize sıfır bir arsa var. Bu arsa imar planında dubleks konut imarlı.

Ocak ayında Kuşadası Meclis toplantısına, bu arsanın imar planı değişiklik teklifi getiriliyor. İstenen 1/5000 ölçekli nazım planda konut imarının kaldırılıp, yerine turistlik tesis imarı verilmesi.

Teklif, her yeri ev olan Kuşadası''na turizm yatırımı gelmesi bakımından güzel.
Güzel ama masumane değil.

Çünkü, sahile sıfır olan bölüm yeşil alan olarak terk edilmeyip, kanuni çekme mesafeleri bırakıldıktan sonra imar hakkı verilmesi istenildiğinden yoğunluk artışı getiriyor.

Sonuçta 12 CHP''li meclis üyesinin oylarıyla planın kabul edildiği Meclis toplantısında DSP grubu değişikliğine ret oyu veriyor. Ardından Mimarlar Odası itiraz ediyor. Fakat bu itiraz Şubat ayı meclisinde reddediliyor.

1/1000 ölçekli planın yapım aşamasında Ziraat Bankası''nın bu arazisi için imar değişikliğini İstanbul''dan bir firmanın istediği anlaşılıyor.

Firmanın Ziraat Bankası''ndan kendisine verilmiş vekalet olmadığı da ortaya çıkınca Nisan ayında meclis toplantısına gelmesi gereken 1/1000 ölçekli plan getirilemiyor.

Bu skandalı ortaya çıkaran DSP''li Meclis üyesi Faik Alp, 5 Mayıs''ta yapılan Meclis toplantısında önerge vererek imar değişikliğinin iptalini istiyor.

Paçaları tutuşan Kuşadası Belediyesi önergeyi gündemine alıp, 5 ay önce kabul ettiği planı bu kez iptal ediyor.

Bu konudaki duyumlar da hayli ilginç...
Birileri, Ziraat Bankası''na Didim''de değer olarak daha düşük ama hacim olarak daha büyük 71 dönümlük arsa verip bu arsayı almak istiyor.

Birileri de bu işin olması için mücadele veriyor.

Anlaşılmayan tek nokta ise, verdiği bin liralık kredinin peşine sonuna kadar düşen koskoca Devlet Bankası Ziraat''ın kendi arsası için istenilen plan tadilatına seyirci kalıp susması.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.