Haberler

Ve bugün Roma terk edilmiş şehir!

Tarih: 11 Mayıs 2011 Kaynak: Sabah
1979 yılında ölümünden kısa süre önce "11 Mayıs 2011''de Roma''da deprem olacak" diyen bilim adamı Bendandi''nin öngörüsünü dikkate alan İtalyanların çoğu kenti terk etti

İtalya''nın başkenti Roma son birkaç gündür daha önce iki depremi bilen Raffaele Bendandi isimli bilim insanının "11 Mayıs 2011 tahmini" ile çalkalanıyor. 1979''da yaşamını yitiren Bendandi ölmeden önce bugüne işaret ederek Roma''yı yıkacak bir deprem öngördü. Bu tahmin, Romalıların pek çoğunun "Doğru değil ama ne olur ne olmaz" diyerek şehir dışına çıkmasına neden oldu. Kendi kendini yetiştirmiş bir bilim insanı olan Bendandi''nin, 11 Mayıs 2011 ''deprem kehaneti'' internet sitelerinde tartışılırken, halkı da harekete geçirdi. Roma''da çalışan memurların bu dönemde yüzde 20''sinin izin aldığı saptandı. İtalyan Meclisi''nin 11 Mayıs günü kapalı olması ise "üst makamlar gerçeği biliyor, ancak bizden saklıyor" şeklinde halk arasında kuşkuları daha da artırdı. Facebook''ta kurulan anti-sismik gruplar, binaların yıkımına karşı Villa Carpegna gibi büyük parklarda buluşmayı önerirken, genel tavır "deprem olur veya olmaz, ama ben gidiyorum" şeklinde.

OKUL GEZİLERİ İPTAL
Roma''nın tanınmış noterlerinden Maria Grazia Russo''ya depremde ne yapacağını sorduk, "Ben inanmıyorum ama müşteriler, deprem olursa nereye kaçacağız? Avluya mı? diye soruyorlar" dedi. Russo, yine de gece için, ilk ihtiyaçların olduğu küçük bir çanta hazırlayacağını söylüyor. Devlet okullarında okul gezileri iptal edilirken, bazı veliler de çocukları ile birkaç günlüğüne Roma dışına çıkmayı tercih ettiler. Roma''da yaşayan ünlü ressam Timur İncedayı''nın eşi rejisör İsabella İncedayı da deprem tahminlerine gülerken, birden kır evlerindeki 100 yıllık çınarları komşunun "tepemize düşecek şikayetleri nedeniyle yakın bir zamanda kestirmek zorunda kaldığını" ve delicesine esen rüzgarı hatırladı. Acaba? Deprem tahminlerini ciddiye almayanların içine bile bir "acaba kuşkusu" düşüyor. Okullarda çocukların birbirleri arasında deprem üzerine felaket teorileri üretmesi, anne-babaları da paniğe sürüklüyor, okul yönetimlerinden 1 günlük tatil isteyenlerin sayısı da az değil.

ABD: SARSINTI İHTİMALİ YOK
Roma''daki Sivil Savunma Örgütü''nün başkanı Tommasa Profeta, "Vatandaşlardan gelen telefonların ardı arkası kesilmiyor, tehlike olmadığını söyledik. Yine de bizim doğal afetlere karşı planımız hazır" dedi. Bendandi''nin arşivini ve belgelerini saklayan kendi adına kurulmuş olan derneğin başkanı Paola Lagorio, yaptığı açıklamada 11 Mayıs depremi ile ilgili ellerinde hiçbir belge bulunmadığını belirtti. Öte yandan ABD''nin önde gelen deprem araştırma kurumları ve uzmanları da Roma''da bugün bir deprem olma olasılığının sıfıra yakın olduğunu söyyleyerek Bendandi''nin iddiasını yalanladı.

İKİ KEZ DEPREMİ BİLDİ
Daha önce 1915''te Avezzano, Marsica, ve 1976''da Friuli depremini tahmin eden, Bendandi, 1979''da hayata gözlerini yumdu. Bendandi''nin 2 Ocak 1924 diye tahmin ettiği Marche depremi 2 gün sonra gerçekleşti. Üniversite diploması bulunmayan ve akademik çevrelerde küçümsenen Bendandi, bu öngörülerini gezegenlerin ve ayın dünyaya göre pozisyonlarına göre yapıyordu.

VANUATU''DA 7.1''LİK DEPREM OLDU
Pasifik''teki ada ülkesi Vanuatu''nun açıklarında dün sabah 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu depremin merkez üssünün ülkenin yaklaşık 150 kilometre güneybatı açığında olduğunu bildirdi. Depremin 26 kilometre derinde gerçekleştiği tsunami alarmı verilmediği kaydedildi. Kurum, depremin büyüklüğünü ilk açıklamasında 7 olarak vermişti. Öte yandan İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, önümüzdeki günlerde Bolivya''da 8.9 büyüklüğünde bir deprem olma ihtimalinin yüksek olduğu ileri sürüldü.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.