Haberler

Acilen panzehir gönderin

Tarih: 11 Mayıs 2011 Kaynak: Taraf
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, siyanürlü atık barajının çökmesi hakkında ‘Risk yok, kontrol altına aldık'' dedi. Çevre Mühendisleri''ne göre ise bugün yağacak yağmur barajı çökertebilir

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Eti Gümüş A.Ş''ye ait gümüş tesisindeki siyanürlü suyun tutulduğu barajdaki çökmeye ilişkin, "Şu an itibariyle halkımızı, bölgeyi tedirgin edecek herhangi bir risk yoktur, olayı tamamen kontrol altına aldık" dedi. Ancak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, içme suyunun artık kullanılmaması gerektiği görüşünde. İçme suyuna karışan siyanür oranının kabul edilebilir sınırı aştığını belirten Oda Başkanı Murat Taşdemir, "Tehlike geçmedi. Kütahya ve Eskişehir''de hastanelere panzehir gönderilmeli. Halk kesinlikle içme suyunu kullanmamalı" dedi. Murat Taşdemir, atık su barajındaki son setin güçlendirilmesi için hiçbir çalışma yapılmadığını, barajdaki sızmanın gözle görülür hale geldiğini kaydetti. Taşdemir yağmurun yağmasıyla siyanür havuzlarındaki setlerde yeni çökmelerin meydana gelebileceğini kaydetti. Meteoroloji de bölgede üç gün boyunca yağış beklendiğini açıkladı. Taşdemir "Yarın (bugün) metrekareye 20 kilogram yağış düşecek. Bu ortalama yağış miktarının yaklaşık beş katı. Havuzlara ise 22 bin ton yağış düşmesi bekleniyor. Barajların yıkılma ihtimali çok yüksek" diye konuştu.

Yeni havuzun dibine kil döşeniyor
Valilikte basın toplantısı düzenleyen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, olay günü sisteme su girişi kesilerek fabrikada üretiminin durdurulduğunu, atık depolama tesisinin topografik olarak en alt kotunda yer alan bir numaralı havuza ait setin güçlendirilmesine başlandığını ifade ederek şunları söyledi: "İkinci ve üçüncü havuz arasındaki set yarılınca havuzların üzerinde çok hafif siyanür birikintileri oldu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.