Haberler

Siyanür barajı yakınında patlayıcı deposu varmış

Tarih: 13 Mayıs 2011 Kaynak: Hürriyet Yazan: Oğuzhan Kılıç
Kütahya kent merkezine 34 kilometre mesafedeki Eti Gümüş A.Ş.''de geçen cumartesi çöken siyanür baraj setinin onarımı ve yeni yapımına başlanan 5 numaralı havuz inşaatı sürerken, çevrecilerin ve köylülerin tepkileri devam ediyor.

Şiddetli yağışta siyanür barajının çökeceği endişesi, önceki gün başlayan yağmurun dün de devam etmesi yöre halkını tedirgin etti. Köprüören Köyü''nden tesis önüne gelen 30 kadın, "Siyanüre hayır", "Türkiye duy sesimizi" yazılı dövizler taşıyarak tesislerin kapatılmasını istedi. Köylüler, tesislere 500 metre mesafede, taş ocağı ve maden firmalarına patlayıcı sağlayan özel bir şirketin deposu bulunduğunu belirterek, "75 ton kapasiteli depoda amonyum nitrat ve dinamit lokumları var. Bu depoda bir patlama olsa, siyanür barajının setleri çöker ve büyük bir çevre felaketi yaşanır. Ayrıca tesislere 3 kilometre mesafede bir taş ocağı var. Burada da dinamit patlaması yapılıyor. Depo taşınsın, taş ocağındaki dinamit patlamalarına son verilsin" dediler. Eti Gümüş A.Ş., Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleriyle Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencileri tarafından da protesto edildi.

Batum: Tatmin olmadım
CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum da yanında 2 uzmanla birlikte Kütahya''ya gelerek Eti Gümüş A.Ş.''de yetkililerle görüştü. Tesislerdeki iki saatlik görüşme sonunda Batum, "Yetkililer de sızıntının olmadığını söylediler. Ama tatmin olmadım. Bu işin takipçisiyiz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.