Haberler

''Amacımız her şehre günde iki sefer''

Tarih: 13 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
THY Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul''u dünyanın en kolay ulaşılan şehri, Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istediklerini bildirdi.

Sivas- Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Osman Yıldırım ve beraberindeki yöneticiler, dün, uçak seferlerinin Sivas açısından önemine dikkati çekmek ve sabah-akşam yapılan seferlerle Sivas''tan İstanbul''a aynı gün gidilip-gelinebileceğini kamuoyuna göstermek amacıyla kentteki basın mensuplarıyla birlikte havayoluyla İstanbul''a giderek Türk Havayolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil''i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kotil, Türkiye''nin bütün şehirlerinin çok önemli olduğunu, Sivas''a da gereken önemi verdiklerini söyledi. Sivas''ın çok önemli değerlerinin olduğunu belirten Kotil, Sivas Havaalanı''na ismi verilen, sivil havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Nuri Demirağ''a sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

Demirağ''ın havacılık alanında çok önemli hizmetler yaptığını anlatan Kotil, ''''Başlatıp bitiremediği bir uçak imalat konusu vardır ama inşallah o da sayın Başbakanımızın döneminde bitecek, yapılacak'''' dedi.

THY''nin 2023 vizyonuna değinen Kotil, her yeri İstanbul''a kolay ulaşılır bir konuma getirmek istediklerini belirterek, ''''İstanbul''u, dünyanın en kolay ulaşılan şehri yapmak istiyoruz. İstanbul''u en kolay ulaşılan şehri yaparken, Sivas''ı da geri bırakmayız. Bizim amacımız en azından her şehre günde 2 sefer yapmak, sabah-akşam sefer yapmak. Böylece İstanbul''a gidip gelmek daha rahat ve güzel oluyor. Ankara''yı da dünyada en kolay ulaşılan başkent yapmak istiyoruz'''' dedi.

Paris ve Londra''ya çok kolay ulaşıldığını anlatan Kotil, Ankara''yı da ulaşımda en azından Berlin ile yarışacak konuma getireceklerini söyledi.

''''Gidemediğin yer senin değildir''''
Ziyarette konuşan Osman Yıldırım ise Türkiye''de ulaşım konusunda sembolleşmiş sözlerden biri olan ''''Gidemediğin yer senin değildir'''' sözünün eski Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa tarafından söylendiğini belirterek, ulaşımın Sivas ve diğer iller açısından önemini vurguladı.

Bu çağda gelişmek, imkanlara sahip olmak için her yere kısa sürede ulaşmak gerektiğini ifade eden Yıldırım, ''''Biz de tabii Sivas''ın Türkiye''nin bir merkezi olduğunu, bu merkezin de nasıl Cumhuriyet döneminde 1950''ye kadar Türkiye''nin 10. sırasında ise tekrar 2023''te de Cumhuriyet''in 100. yılında da 10. sırasında olmasını istiyoruz. Bunun için de en önemli şeylerden birisi ulaşım tabii'''' ifadelerini kullandı.

Sivas''ta 2003 yılından itibaren uçak seferlerinin başladığını hatırlatan Yıldırım, Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2003''ten bu yana uçak seferlerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi için kampanyalar düzenlediklerini, bu kampanyalarla bilet fiyatlarında indirim sağlayarak destekte bulunduklarını, Türk Hava Yollarına yolcu taahhüdünde bulunduklarını belirterek, ''''Sivas, günde 2 uçaktan 16 Haziran itibariyle günde 23 uçağa ulaşan bir duruma geldi'''' dedi.

Sivas-Ankara seferleri 16 Haziran''da başlayacak
Sivas Havaalanı''nın pistinin yapıldığını, Türkiye''nin en uzun piste sahip ikinci havaalanı konumunda olduğunu, kısa süre önce de havaalanının Selçuklu mimarisini yansıtan çok modern bir terminal binasına kavuştuğunu ifade eden Yıldırım, ''''Şu anda hava yolu bakımından Sivas''ımızın hiçbir problemi kalmadı. Özellikle siyasilerimizden ve üniversitedeki akademisyenlerimizden Ankara seferi talepleri vardı. 16 Haziran''dan itibaren haftada 3 gün olarak Anadolujet tarafından ve kiraladığınız Borajet''in uçaklarıyla o da başlıyor'''' diye konuştu.

İstanbul''un ardından Ankara''ya da seferlerin başlamasıyla Sivas''tan insanların artık istediği gibi her yere yolculuk yapabileceğini anlatan Yıldırım, ''''Bunlardan dolayı biz öncelikle bir teşekkür etmek istedik. Basın mensubu arkadaşlarımızla birlikte gelmemizin nedeni de 2003 yılından bu yana uçak seferleri için çok büyük mücadele verdik. Sivas''ın uçakla ilgili her hareketinde, her çalışmasında basın bize destek verdi, her zaman bunu gündeme getirdi'''' dedi.

''''İstanbul''da balım yiyeceğiz, akşam döneceğiz"
Sivas''ın hava yolu ulaşımındaki gelişimini anlatan Yıldırım, ''''2006 yılında pist yapılırken, basın mensuplarımızla birlikte incelemelerde bulunmak üzere, ''uçak seferleri tekrar başlayacak'' diye Sivas Havaalanımıza gitmiştik. Tabii o zaman şöyle bir beyanımız olmuştu, ''Sivas''ın bu potansiyeli var, şimdi haftada 3-5 uçak uçuyor ama gün gelecek Sivas''tan bir günde 3-4 uçak uçacak, yurt dışından uçak olacak, hatta günde 2 uçak olacak, sabah gidip akşam geleceğiz, öyle bir şey gerçekleştiği zaman da basın mensuplarına gidip İstanbul''da balık yiyeceğiz, akşam döneceğiz'' demiştik. 2006 yılında verdiğimiz bu sözü, bugün yerine getirdik'''' diye konuştu.

Yıldırım, bu sözü yerine getirmesinde THY Genel Müdürü Temel Kotil ve THY personelinin çok büyük katkısı olduğunu belirterek, teşekkürlerini iletti. Sivas''ın gelişmesi ve kalkınması için çaba gösterdiklerini belirten Yıldırım, alt yapı eksikliklerinin giderilmesi konusunda çabalarının olduğunu, bu konuda ulaşımın çok önemli olduğunu ifade ederek, 2014 yılında Sivas-Ankara hızlı tren seferlerinin başlayacağını, kentin Karadeniz''e Ordu-Fatsa yolu ile bağlanacağını söyledi. Dünyada 7 milyon 135 bin Sivaslı olduğunu, uçak seferlerinin Sivas açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, akşam seferleri ile yeni başlayacak olan Ankara seferlerini halka duyurmak için çalışmalar yaptıklarını ancak bu seferlerin düzene girmesi için zamana ihtiyaçlarının olduğunu vurguladı.

Yıldırım, özellikle 12 Haziran''a kadar seyahatlerde biraz azalma olacağını, seçim sürecinde insanların seyahatlerini erteleneceğini ifade ederek, bu süreçte seferlerin kesintisiz olarak yapılmasını, hatta haftanın her gününe çıkarılmasını istedi. İstanbul Sivaslı Sanayici ve İşadamları Grubu Derneği üyesi iş adamları da uçak seferlerinin Sivas''ın gelişmesi ve kalkınması açısından önemini vurguladı. Sivas''a yatırım yapılması açısından ulaşımın önemine değinen iş adamları, iş takibi ve akraba ziyaretleri için de uçak seferlerinin önemli olduğunu belirtti.

Yıldırım daha sonra ziyaretin anısına Kotil''e hayat ağacı motifli plaket ile Zara Balı, Kotil de Yıldırım ve beraberindekilere THY''nin maket uçakları ile kahve fincan takımı hediye etti. Ziyarette, Anadolu Basın Birliği Sivas Şube Başkanı Kemal Çağlayan ve THY Sivas Bilet Satış Acentesi işletmecisi Yusuf Ziya Sayıcı da hazır bulundu. Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra Florya Yeşilköy sahilinde Sivaslı bir iş adamına ait lokantada balık yedi. Yemeğin ardından heyet, daha sonra THY''nin akşam uçağıyla İstanbul''dan Sivas''a döndü.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.