Haberler

İstanbul Viyana ile ekonomik ve kültürel işbirliğine gidiyor

Tarih: 13 Mayıs 2011 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Başkan Kadir Topbaş ve Viyana Belediye Başkanı Michael Haupl; ulaşım çevre, sosyal ve kültürel alanlarda bilgi ve deneyim paylaşımını kapsayan işbirliği protokolüne imza attı. Topbaş, "Belediyelerimizin bu işbirliği dünya barışına katkı olacak ve diğer şehirlere de örnek olacak" dedi.

Viyana Belediye Başkanı Michael Haupl, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı Saraçhane Belediye Sarayı''nda ziyaret etti. Ziyarette Avusturya''nın Türkiye Büyükelçisi Heide Maria ve İstanbul Başkonsolosu Paul Jenewein ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, Başkan Danışmanları Mehmet Duman ve Kotran Çelikbilek de hazır bulundu.

Başkan Kadir Topbaş, makamında ağırladığı Michael Haupl ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokol hakkında gazetecilere açıklama yapan Kadir Topbaş, Haupl ve beraberindeki heyetin daveti üzerine yaptığı nazik ziyareti nedeniyle teşekkür ettiğini belirterek, "Avrupa''nın en önemli kentlerinden bir tanesi olan Viyana farklı kültürlerin bir araya geldiği bir hoşgörü kenti. İstanbul''un da Viyana ile bu konuda çok benzer yönleri var" dedi.

Dünya yerel yönetimleri arasında bilgi ve deneyim paylaşımlarının önemli olduğunu, bunun şehirlerin gelişmesine ve ülkeler arasındaki barış ortamına katkısı olduğunu anlatan Başkan Topbaş, "Viyana ile ulaşım sistemleri, çevresel sorunlar, sosyal ve kültürel alanlarda birçok hizmeti kapsayan konularda işbirliği protokolü imzaladık. Belediyelerimizin bu işbirliği dünya barışına katkı olacak ve diğer şehirlere de örnek olacak" diye konuştu.

Viyana Belediye Başkanı Michael Haupl da çok etkilendiği İstanbul''da bulunmaktan mutluluk duyduğunu, şehrin coğrafi ve ekonomik açıdan çok büyük olduğunu vurgulayarak, her iki şehirde de gelenek ve tarihin modern hayatla bir arada yaşadığına dikkat çekti. Haupl, iki şehrin tarihte olduğu gibi gelecekte de güçlü olmaları temennisinde de bulundu.

Başkan Kadir Topbaş, imza töreninin ardından Haupl ve beraberindeki heyete İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu''nu gezdirdi. Salondan çok etkilenen Viyana Belediye Başkanı Haupl, meclis başkanlık kürsüsüne oturdu ve buradan gazetecilerle sohbet etti. İstanbul''un son yıllarda çok büyük gelişmeler kaydettiğini belirten Haupl, bir gazetecinin "İstanbul''u yönetmek ister miydiniz?" sorusuna ise, "İstanbul''un zaten muhteşem bir başkanı var" cevabını verdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.