Haberler

Bağcılar 40 milyon liralık yatırımla çevreye kültüre ve spora doyacak

Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Başkan Kadir Topbaş, Bağcılar''da Merkez Mahallesi Bölge Parkı, Spor Tesisleri ve Kültür Kompleksi''nin temelini attı ve inşaatı devam eden Yıldıztepe Gençlik Merkezi''ni inceledi. Topbaş, toplam 40 milyon liralık yatırımlar zincirinin bu yıl tamamlanacağını müjdeledi.

"Bağcılar Merkez Mahallesi Bölge Parkı, Spor Tesisleri ve Kültür Kompleksi Temel Atma Töreni" İstanbul''un Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ile bazı İstanbul milletvekilleri ve vatandaşlar da yer aldı.

Törende vatandaşlara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''un dünyanın yakından takip ettiği ve hayran kaldığı bir şehir olduğunu belirterek, "Bu şehir 2 bin 700 yıl dünyayı yönetti, Osmanlı dünyayı buradan yönetti. İstanbul, bir medeniyetler şehri, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı şehir. Avrupa''nın 23 ülkesinden büyük bu şehrin her noktasına hizmet götürmeye çalışıyoruz. İstanbul''un her yerinde izimiz var. Dönemimizde yaptığımız dev yatırımlarla İstanbul çok değişti. Dünyanın gıptayla baktığı, takip edilen ve kararların alındığı bir şehir haline geldi" diye konuştu.

İstanbul''a 7 yılda 39 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yıl yaptıkları yatırımların da 7 milyar lirayı bulacağını anlatan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; "Burası sadece Bağcılar''ın değil Güngören ve Esenler''in ortak noktası sayılabilecek 100 bin metrekarelik bir alan. Ve burasını yeşil alanıyla, spor tesisleri ve kültür merkeziyle bölgenin vahası haline getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bölge parkı, 70 bin metrekarelik yeşil alanıyla, kültür merkezi ve kafeteryasıyla, 2 adet basketbol sahası ve 2 adet halı sahadan oluşan spor tesisleriyle, çocuk oyun alanları, piknik alanı, koşu ve yürüyüş yolları ile bölgenin çehresini değiştirecek."

Bağcılar Devlet Hastanesi ile birlikte düşünüldüğünde bölgenin tam bir sağlık. Spor ve kültür merkezi olacağını kaydeden Başkan Topbaş, şunları kaydetti; "Kültür merkezimiz 12 bin metrekarelik büyük bir yapı olacak. İçinde yok yok. Her türlü kültürel etkinliğin yapılabileceği donatılara sahip olacak. Sinema salonları, fuaye alanları, Sergi Holü, 110 Kişilik Cep Tiyatrosu, çok amaçlı salonları ve kütüphanesiyle burasını dört dörtlük bir kültür merkezi yapacağız. Aynı zamanda bu merkez büyük bir atölye mekanı olarak tasarlandı. Burada Halk Müziği Ve Tasavvuf Müsikisi atölyesi olacak. Halı, Kilim ve Nakış gibi el sanatları burada öğrenilecek. Hat, Tezhip, Ebru ve Minyatür gibi güzel sanatların mekanı burası olacak. Bu merkez, Ahşap Oyma, Sedefkarlık, Seramik ve Çini atölyeleriyle ustalar yetiştirecek. Yani burası sizlerin sanat eserleri üreteceğiniz İstanbul''un en önemli merkezlerinden biri olacak. 20 milyon liraya mal olacak bu park ve tesisler bu yılın sonunda hizmetinize hazır hale gelecek."

Bağcılar''da inşaatı devam eden Yıldıztepe Gençlik Merkezi inşaatının da yine yılsonunda tamamlanacağını müjdeleyen Topbaş, "Yaklaşık 12 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip bu projeyi de 7 milyon 250 bin TL''ye yapıyoruz. İnşallah yine bu yılın sonunda bu kültür merkezimizi de açmış olacağız. Böylece Bağcılar, İstanbul''un önde gelen kültür merkezlerinden biri oluyor. Bu yatırımlarla sadece Bağcılar''ın değil İstanbul''un çehresi değişiyor" şeklinde konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından beraberindekiler ve çocuklarla birlikte butona basarak Merkez Mahallesi Bölge Parkı, Spor Tesisleri ve Kültür Kompleksi''nin temelini attı. Topbaş ve beraberindekiler, Yıldıztepe Gençlik Merkezi inşaatını da gezdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.