Haberler

Yabancıya 2.5 hektarlık vize

Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Haber Türk
Yabancı bir kişinin Türkiye genelinde satın alabileceği arazi miktarı, bu rakamı aşmayacak.

Anayasa Mahkemesi, yabancıların Türkiye''de arsa ve arazi satın almasına ilişkin düzenlemenin bir bölümünü iptal ederken, ilçelerin imar planı ve mevzi imar plan sınırları içerisinde kalan toplam alanlarının yüzde 10''unu aşmamak kaydıyla mülk satın alabilmelerine vize verdi. Yabancı bir kişinin Türkiye genelinde satın alabileceği arazi miktarı 2.5 hektarı aşamayacak.

CHP''nin yabancılara mal satışına ilişkin olarak Tapu Kanunu''nda yapılan değişikliklere ilişkin başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi, üç maddeyle ilgili iptal başvurusundan birini kabul ederken, iki maddeyle ilgili itirazları reddetti. Anayasa Mahkemesi''nin iptal ettiği Tapu Kanunu''nun geçici 3. maddesinin 2. fıkrası "Yabancı uyruklu gerçek kişilerin merkez ilçe ve ilçeler bazında edinebilecekleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikte ayni hakların miktarı tespit edilinceye kadar geçecek süre içinde, yabancı uyruklu gerçek kişiler bu Kanunun 35. maddesi hükümlerine göre taşınmaz ve sınırlı ayni hakları edinebilirler" hükmünü içeriyor.

Anayasa Mahkemesi''nin bu kararıyla yabancıların Türkiye''de taşınmaz mal satın alabilmesi için, taşınmazın bulunduğu il ve ilçede hangi ülke vatandaşlarına ne kadar taşınmaz satılabileceğine ilişkin tespit yapılması gerekecek. Yabancı şirketlerin, askeri yasak bölgeler ve stratejik bölgelerdeki taşınmaz edinimleri, Genelkurmay Başkanlığı''nın, özel güvenlik bölgelerindeki taşınmaz edinimleri ise taşınmazın bulunduğu yerdeki valiliğin iznine tabi olacak. Mevcut halde Türkiye''de sadece karşılıklılık (Mütekabiliyet) anlaşması olan ülkelerin vatandaşları mülk edinebiliyordu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.