Haberler

Kırıkkale''ye ulaştılar

Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Cumhuriyet
''''Anadolu''yu vermeyeceğiz'''' sloganıyla 2 Nisan''da Artvin''den yola çıkan ve kendilerine ''''Doğu Karadeniz Kervanı'''' adını veren çevreci grup, Kırıkkale''ye ulaştı.

Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''''Anadolu''yu vermeyeceğiz'''' sloganıyla düzenlenen ''''Büyük Anadolu Yürüyüşü''''ne katılan 11 kişilik grup, Kırıkkale''ye geldi.

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı''nda çevreci grup adına açıklama yapan Hikmet Çetin, Türkiye''nin dört bir yanından yola çıkan ve 21 Nisan''da Ankara''da buluşacak kervanın amacının, Anadolu''nun karşı karşıya olduğu yıkımla ilgili farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.

Artvin''den 2 Nisan''da 11 kişi ile yola çıktıklarını ifade eden Çetin, şunları söyledi:
''''Enerjide dışa bağımlılığı giderme bahanesiyle uygulanan yanlış politikalar, bizi her zaman dışa bağımlı kılıyor. Doğal yapısı bozulan kırsal alanlarda tarım da gün geçtikçe yok olmaktadır. Plansız şehirleşme ve doğayı hiçe sayan uygulamalar nedeniyle canlı yaşamı üzerindeki tehdit her geçen gün artmaktadır. Yaşamımız, geleceğimiz nükleer ve termik santrallerle tehlike altında. Feryadımızı duyan yok. Binlerce yıldır ekip biçtiğimiz tohumlar yok oldu. Ormanlarımız kesiliyor. İnsanlar doğduğu bereketli topraklara artık doymadığı için köyünü terk ediyor. Hızla kalabalıklaşan şehirlerde yaşamak her geçen gün zorlaşıyor. Hiçbir dil, din,ırk ve siyasi görüş gözetmeden, tüm Anadolu insanlarını ve dünya insanlarını bu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.''''

Bu akşam Kırıkkale''de mola verecek grup, yarın Ankara''ya doğru yola çıkacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.