Haberler

Kuzey Kutbu masaya yatırılıyor

Tarih: 16 Mayıs 2011 Kaynak: Birgün
Kuzey Kutbu çevresindeki sekiz ülkenin temsilcileri, bölgesel doğal kaynakların yönetimi ve iklim değişikliğinin etkilerini tartışmak üzere Grönland''da toplandı. Zirvede Kuzey Kutup Bölgesi''nde yaşayan yerli halkların temsilcileri de yer alıyor. Kuzey Kutbu''nun giderek ısınıyor olması, av mevsimini kısalttığı için avcıların geçim kaynakları da giderek daha fazla tehdit altında kalıyor. Ancak doğal kaynakların ticari işletime açılmasının, bölgede yaşayanlara yeni iş olanakları yaratması umuluyor.

Uzmanlar, dünyada keşfedilmemiş doğalgaz ve petrol rezervlerinin beşte birinin Kuzey Kutup Bölgesi''nde olduğuna inanıyor. Görüşmeler sırasında, küresel ısınma nedeniyle buzların erimeye başladığı bölgenin balıkçılık, turizm, petrol ve mineral arama çalışmalarına açılmasına yönelik kurallar belirlenmeye çalışılacak. Kuzey Kutbu''nun hassas ekosistemini koruyacak şekilde politikalar geliştirilmesi amaçlanıyor.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi CSIS''den Kuzey Kutbu uzmanı Heather Conley, zirvenin tarihi bir nitelik taşıdığı yorumunu yaptı. Conley''e göre bu zirve, Kuzey Kutbu''nda uluslararası işbirliğini güçlendirme ve derinleştirme yolunda bir dönüm noktası.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.