Haberler

Demirel''in "en büyük hatası"

Tarih: 20 Mayıs 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Hatay''daki Amik Gölü yeni bir proje ile gündemde. Hedef, Amik Gölü''nün doğal yapısına, bölgenin de eski ekolojik dengesine kavuşması.

Bir zamanların balık ve kuş cennet olan Amik Gölü, artık haritalarda yok...

Göçmen su kuşlarına beslenme ve barınak alanı olan göl, 1950 ve 1970''li yıllarda iki aşamalı olarak kurutuldu.

Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, gölün kurutulması kararı için "en büyük hatam" ifadesini kullandı... Çünkü gölün kurutulması bir doğa felaketine neden oldu, bölgenin ekosistemi bozuldu.

Amik Gölü, şimdi yeni bir çevre projesiyle yeniden gündemde..
Göl, aynı doğal işlevlere sahip bir yapıyla kırıkhan ilçesindeki Gölbaşı Gölü''nde yeniden canlandırılacak.

Mustafa Kemal Üniversitesi''nin hazırladığı projenin amacı, gölün yok olmasının ekolojik dengeye etkisini en aza indirmek..

MKÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Erol Altay "Buradaki biyoçeşitliliğin neler olduğunu çıkarmamız gerekiyor. Bunları arttırıcı yönde neler yapabiliriz bunu yapacağız. Bu sulak alanlarda özellikle sosyal kültürel kalkınmayı neler yapabiliriz, tehdit unsurlarını ortadan nasıl kaldırabilirizi bunları belirleyeceğiz." diyor.

Proje ile, bölgede ayrıca Amik Gölü kurutulmadan önceki kuş popülasyonu ve türüne yakın bir çeşitlik elde edilecek ve göçmen kuşların göç yolunun kesintiye uğraması da ortadan kaldırılacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.