Haberler

İstanbul süper şehir listesinde

Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: Sabah


26 şehrin sunduğu iş fırsatlarını analiz eden PwC''nin "Fırsat Şehirleri" raporunda İstanbul, iş yapma kolaylığı açısından 5''inci sırada yer aldı.

Uluslararası danışmanlık ve denetim firması PricewaterhouseCoopers''ın (PwC) NewYork şehir yönetimi işbirliğinde gerçekleştirilen Fırsat Şehirleri 2011 (Cities of Opportunity 2011) araştırması, gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin ekonomik güç sıralamasındaki yükselişini bir kez daha ortaya koydu. Bu yıl dördüncü kez yayınlanan Fırsat Şehirleri 2011 raporunda 26 küresel şehrin gelişimine ilişkin analiz yapıldı. Raporda ele alınan 26 şehir arasında yer alan İstanbul, özellikle küresel şehir olma özelliğiyle ön plana çıkıyor. İstanbul, birçok değişken açısından iyi performans sergileyip genellikle gelişmekte olan şehirlerin üst grubunda yer aldı. Ayrıca özellikle iş kurma kolaylığı ve uluslararası turist sayısı bakımından da bu şehirlerin başını çekti. Fırsat Şehirleri''ne yeni eklenen şehirlerden olan İstanbul, genel sıralamayı Sao Paulo, Johannesburg ve Mumbai''nin önünde tamamladı. Raporda İstanbul sürdürülebilirlik, iş yapma kolaylığı ve küresel şehir olma- turizm yönüyle analiz edildi.

İŞ YAPMA KOLAYLIĞI
Sürdürülebilirlik çabalarına bakıldığında ilk on şehrin hemen ardından Paris''le birlikte 11''inci sırayı paylaşan İstanbul, hava kirliliğine karşı faaliyetler bakımından da iyi performans göstererek 3''üncü sırada yer alıyor. İstanbul yenilenebilir enerji tüketiminde de ilk 10''da yer alıyor. İş yapma kolaylığında gelişmekte olan şehirlerin üst grubunda bulunan İstanbul gelişmekte olan şehirler arasında 5''inci genel sıralamada ise 20''nci sırada yer alıyor. İş kurma kolaylığı açısından ABD şehirleri ile birlikte 5''inci sırada yer alan İstanbul bu kategoride gelişmekte olan şehirler arasında en üst sırada yer aldı.

KİLİT GÖSTERGELERE GÖRE İLK ÜÇ
FİKRİ MÜLKİYET HAKKI VE YENİLİKÇİLİK: Stockholm, Toronto, New York/San Francisco
TEKNOLOJİK UYGUNLUK: New York, Seul, Stockholm
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI: Paris, Chicago, New York
DEMOGRAFİ VE YAŞANABİLİRLİK: Paris, Chicago, New York
EKONOMİK GÜÇ: Londra, Paris, New York
HARCAMA: Houston, Los Angeles, Chicago
YAŞAM TARZINA İLİŞKİN DEĞERLER: New York, Paris, Londra
SAĞLIK, ASAYİŞ VE GÜVENLİK: Stockholm, Toronto, Chicago
İŞ KURMA KOLAYLIĞI: Hong Kong, Singapur, New York
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: Berlin, Sydney, Stockholm

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.