Haberler

Büyükşehir''den Irak''ın kentsel dönüşümüne destek

Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Uluslararası platformda Büyükşehir''in İstanbul''a yaptığı çalışmaları yakından takip eden yerel yönetimler, Büyükşehir''den kendi şehirlerinde yapılabilecekler konusunda bilgi almaya devam ediyor. Bu kapsam Bağdat Valisi Salah Abdülrezzak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet''le bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin kentsel dönüşüm çalışmaları İstanbul''a modern bir çehre kazandırırken, yapılan çalışmalar uluslararası arenada örnek olmaya devam ediyor. Bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bir ziyaret gerçekleştiren Bağdat Valisi Salah Abdülrezzak''ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet makamında ağırladı ve yapılabilecekler konusunda konuk heyete bilgi verildi.

Saraçhane Belediye Sarayı''nda gerçekleşen görüşmede konuşan Ahmet Selamet, dost ve kardeş ülkenin önde gelen valilerini ağırlamaktan onur duyduklarını ve Irak''ın yeniden yapılanma sürecinde kendilerine destek olunacağını belirtti.

İstanbul birikimlerini Bağdat''la paylaşacak
Bağdat Valisi Abdülrezzak, İstanbul''u ziyaret etmekten çok memnun olduklarını belirterek başladığı konuşmasında, Irak''ın her türlü altyapı ve üst yapı çalışmasına ihtiyaç duyduğunu, Bağdat''ta 1 milyon, Irak genelinde ise 3 milyon konut açığının bulunduğunu, bu nedenle gerek İstanbul''dan, gerekse Türkiye''den inşaat şirketlerine ihtiyaç olduğunu belirtti. Özellikle ulaşım ve inşaat konusunda Türk iş adamlarından teklif beklediklerini vurgulayan Vali Abdülrezzak, Türkiye ile Irak arasındaki yedi milyar dolarlık iş hacminin beş yıl içinde iki katına çıkmasını arzuladıklarını ifade etti.

Türkiye ile Irak arasında ilişkilerin giderek geliştiğini, bu arada İstanbul ve Bağdat arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek arzusunda olduklarını belirten Ahmet Selamet ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ilgili birimlerinden teknik ekiplerin Irak kentlerini ziyaret ederek bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

İnşaat sektöründe Türkiye''de çok deneyimli şirketler olduğunu söyleyen Ahmet Selamet, İstanbul''un hızlı gelişim ve yatırım sürecinde olduğunu, küresel ekonomik krize rağmen İstanbul''da gayrimenkul düşüşü yaşanmadığını, belediye olarak altı yılda 18 milyar dolarlık yatırım yapıldığını belirtti.

Görüşmede, İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Baz ise İMP ile ilgili bir sunum yaparak İMP''nin çalışmaları çerçevesinde heyete bilgi verdi. KİPTAŞ''ın inşaat ve kentsel dönüşüm konularında teknik bilgi ve kadroya sahip bulunduğunu belirten KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım da, başta Bağdat olmak üzere Irak kentlerine kentsel dönüşüm, konut altyapıları ile tarihi çevreyi koruma konusunda proje ve teknik danışmanlık verebileceklerini bildirdi.

Görüşmenin sonunda Bağdat Valisi Abdülrezzak ve beraberindeki heyet, Ahmet Selamet''e kendilerini ağırladığı için şükranlarını sundu. Görüşme hediyelerin takdimi ve iyi niyet ifadeleriyle son buldu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.