Haberler

"İmkân var ama irade yok"

Tarih: 24 Mayıs 2011 Kaynak: Haber Türk
Bakan Günay: "Turizm konusunda siyaset yapmak istemiyorum. Turizm, Türkiye için çok özel bir alandır, günlük siyasetin dışında tutulmalı"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya ve Muğla''nın sahip olduğu her türlü turizm imkanının İzmir ve yöresinde de olduğunu belirterek, ''''Ancak işbirliği yapacak irade yok'''' dedi.

Seçim çalışmaları çerçevesinde Çeşme''de Reisdere, Ilıca ve Alaçatı''da esnaf ziyareti yapan, Reisdere''deki TOKİ alanında incelemelerde bulunan Günay, daha sonra partisinin seçim bürosunun açılışına katıldı.

Günay, buradaki konuşmasında, Türkiye''de, oteller ve konaklama tesislerinin çoğalmasıyla gençlerin iş bulduğunu ve turizm sektörünün bereketinden bütün sektörlerin yararlandığını belirterek, Çeşme''nin turizm zenginliklerini dünyaya daha fazla tanıtmak için çabaladıklarını söyledi.

Antalya''nın, İzmir''e göre yaklaşık 8 milyon fazla turist çektiğini, İzmir''in bu alandaki geri ve geç kalmışlığını aşmaları gerektiğini ifade eden Günay, şöyle konuştu:

''''Turizm için iş birliğine gayret gösterilmesi gerekiyor. Turizmi geliştirmek, bakanlık olarak benim sorumluluğumda. Hangi yerel yönetim Ankara''ya geliyor, çok şey istiyor ve köstek olmuyorsa, daha çok kazanıyor. Turizm konusunda siyaset yapmak istemiyorum. Turizm, Türkiye için çok özel bir alandır, günlük siyasetin dışında tutulmalıdır.''''

Günay, turizm açısından gelişen illerde siyasi gerginliğin değil, iş birliği anlayışının hakim olduğunu savunarak, Antalya, Muğla ve Mardin''i buna örnek gösterdi.

Sandıktan çıkan sonuca herkesin saygı duyması gerektiğini, aynı şekilde bakanlara da saygı duyulmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Günay, İzmir''de de Türkiye''nin her yerinde olduğun gibi iş birliği yapmak istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

''''Beraberce iş yapmak için ortak irade ortaya koyunca, ortaya çok güzel şeyler çıkıyor. Antalya ve Muğla''nın sahip olduğu her türlü turizm imkanı, İzmir ve yöresinde de var, ancak iş birliği yapacak irade yok. Biz, doğayı, ağacı, kumu, güneşi korumaya çalışıyoruz. Bunlar olmadan, turizm olmaz. Ancak bazıları sanki biz bunları korumuyormuşuz gibi davranıp gidip dava açıyorlar ve bu bölgeye gelecek yatırımları engelliyorlar. Bu yüzden de İzmir kaybediyor.''''

-''''SİYASİ ÖNYARGILARI BİR TARAFA BIRAKALIM''''-
Günay, başka bölgelerde turizm açısından çok hızlı ilerleme kaydettiklerini dile getirerek, yerinde saymanın İzmir''e yakışmadığını ve burada yaşayan insanların bunu hak etmediğini ifade etti.

TOKİ evleri için yapılan planlamaya Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından izin verildiğine değinen Günay, ''''Çeşme''de birileri sorun çözmeye değil, sorun çıkarmaya çalışıyor. Hiçbir yatırımı engelleme düşüncemiz yok. Biz, hizmet yapmak istiyoruz'''' dedi.

Günay, İzmir''in gelişmesi ve gecekondu görünümünün ortadan kaldırılması için çalışacaklarını anlatarak, şunları kaydetti:

''''(İzmirlileri gecekondudan kurtaralım) diyoruz, burayı kent yapalım istiyoruz. İzmir''i Türkiye''nin batıya açılan yüzü yapalım. Bunun için planlama yapmaya çalışıyoruz. Biz daha ne yapalım? Bugün bazı partilerin başına gelenlere üzülüyorum. Siyaset karalamak değil, hizmet yarışı olsun istiyoruz. (Ben gelmedim kavga için) deyip yoluma devam etmek istiyorum. Her şeyi engellemeye çalışan zihniyet İzmir''i ileriye götürmedi. Bu, İzmir''in emanetine bize verin, İzmir''in çağdaş medeniyetler seviyesine nasıl taşınacağını hep beraber görelim. Dünyanın en önemli yatırımcılarını getirmek için çabalıyorum. Bunlar, çocuklarımızın geleceğidir. Ayrımları kaldırdık, hepimiz Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıyız. Lafla değil, işle Atatürk''ün hayalini gerçekleştirelim. Bu memlekete yatırım yapalım, medeniyetler seviyesine yükseltelim ve siyasi önyargıları bir tarafa bırakalım.''''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.