Haberler

Başkentin çılgın projesi

Tarih: 25 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Cahit Saraçoğlu
Cumhuriyetin 100. yılına yakışır projelere odaklanan hükümet, başkent Ankara''yı da 2023''e taşıyacak projelerini belirledi.

Avrupa''nın birçok başkentinde hatta kentlerinde 1960-70''li yıllarda yapımı başlatılan; raylı sistemler, çağdaş hastaneler, uluslararası fuarlar, uydu teknolojileri gibi başkentlere yakışan, ancak Türkiye''nin ise ''ucuz'' darbelerle uğraştığı yıllar nedeniyle kaybettiği "kent vizyonu"na dönük hamleler nihayet atılıyor. Bu kapsamda cumhuriyetin 100. yaşına uygun şekilde İstanbul başta olmak üzere, birçok kente yeni bir yüz vermeyi kafasına koyan hükümet, başkenti de 2023''e yakışır hale getirecek projelerini belirledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın bugün açıklaması beklenen Ankara''yı önümüzdeki yıllara taşıyacak projelerin neler olduğu netleşti. Buna göre Ankara''da önümüzdeki 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanan projeler arasında 2''si genel 14''ü ihtisas hastanesi olacak şekilde 7 bin yataklı iki şehir hastanesi planlanıyor. Başkenti İzmir''e, Konya''ya, Erzincan''a ve Bursa''ya taşıyacak 5 hızlı tren projesinin yanısıra, Ankara Esenboğa Havalimanı 40 iç, 16 dış hat şeklinde 56 noktaya Anadolu Jet''le uçuşlara kavuşturulacak. Ayrıca, havaalanı ile Kızılay merkezi arasında 27 kilometrelik bir raylı sistem kurulacak.

2 DEV HASTANE, 5 HIZLI TREN DEVREYE GİRİYOR

Projelerden bazıları şöyle; 2 dev hastane: Avrupa''nın en büyük iki hastanesi Etlik ve Bilkent semtinde kurulacak. 3 otoyol tamamlanacak: Ankara-Niğde / Ankara-İzmir ve Ankara-Samsun arasındaki 3 otoyol projesi de hayata geçirilecek. Ayrıca, en büyük ilçelerden biri olan Keçiören ilçesini, İstanbul Bulvarına, Eskişehir Yoluna ve Konya Yoluna tünellerle bağlayacak 15 kilometrelik bir tünel yol yapımı da gerçekleştirilecek. 5 Hızlı Tren: Başkenti çevre illere hızlı tren ile ulaştıracak bir adım da hızlı tren projesiyle atılacak. Bu kapsamda, Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Afyon-Uşak-İzmir, Ankara-Konya Ankara-Yozgat-Sivas-Erzincan ve Ankara-Bursa arasında hızlı trenler yapılacak. Esenboğa transfer merkezi olacak: Yenisi 2006 yılında hizmete alınan Ankara Esenboğa Havalimanının önümüzdeki 30 yıla hitap edecek şekilde yeniden büyütülmesi planlanıyor.

METRO ÇALIŞMALARI TAM GAZ

44 kilometre metro: Yapımına Büyükşehir Belediyesi''nin başladığı ancak bir türlü tamamlayamadığı için Ulaştırma Bakanlığı''nın üstlendiği metrolar da bitirilecek. Bu kapsamda toplam uzunluğu 44 kilometreye ulaşan Kızılay-Çayyolu / Tandoğan-Keçiören ve Batıkent-Sincan arasındaki 3 metro tamamlanacakSavunma Sanayi Merkezi olacak: Ankara''nın savunma sanayine dönük yüzü de ortaya çıkarılacak.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.