Haberler

558 yıl sonra fetih

Tarih: 30 Mayıs 2011 Kaynak: Hürriyet
İstanbul''un fethinin 558''inci yıldönümü dün törenlerle kutlandı. Kutlamalar, Fatih Sultan Mehmet''in, Fatih Camii''ndeki türbesini ziyaretle başladı.

Ziyarete, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Garnizon Komutanı Vekili Tümgeneral Tayfun Özden, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Osmanlı İmparatorluğu''nun son padişahı Abdülhamit''in 4. kuşaktan torunları Orhan Osmanoğlu ve Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu katıldı. Grup daha sonra Fatih İtfaiye Meydanı''ndaki Fatih Anıtı''na çelenk koydu. Belgradkapı''da düzenlenen törende ise Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Birliği ve Osmanlı Tarihi Birlik, İstanbul''un fethini ve Fatih Sultan Mehmet''in İstanbul''a girişi canlandırdı. Temsili fethin ardından konuşan Topbaş, Fatih Sultan Mehmet''in fethin 2''nci günü askerlere sokakta dolaşmayı yasaklayıp, herkesin yaşam hakkını güvence altına alarak, yepyeni bir yönetim anlayışını ortaya koyduğunu söyledi. Fransız devriminin önde gelen isimlerinden Jean Jacques Rousseau''nun babası Isaac Rousseau''nun, Galata''da yaşadığını ve sarayda saat tamirciliği yaptığını anlatan Topbaş, Rousseau''nun hatıralarında İstanbul''dan etkilendiğini yazdığını söyledi. İlköğretim öğrencilerinin halk oyunları gösterisinin ardından, 29 Mayıs nedeniyle düzenlenen, şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Paraşütle atladılar
Fetih kutlamaları kapsamında aralarında Norveç, Avustralya, Avusturya, Almanya, Polonya, Hollanda, İzlanda''nın da bulunduğu çeşitli ülkelerden 20 paraşütçü, Avrupa''nın en yüksek binası, 261 metre yüksekliğindeki Sapphire''den atladı. Tek Türk paraşütçü Şahin Şahin, "Herkes korkar ama siz oraya gidip bir adım daha fazla atıyorsunuz. Sadece o bir adımdan sonra geri dönüşü olmayan an başlıyor. Türkiye''de beyzjump (Paraşütle alçaktan atlama) yapan 2 ya da 3 kişi var. Ben 70 atlayış yaptım" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.