Haberler

Ucuz elektrikli otomobiller yolda

Tarih: 30 Mayıs 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Almanya''da araştırmacılar her keseye uygun elektrikli otomobil üretmek için çalışıyorlar...

Sıradan vatandaşlar için elektrikli otomobiller henüz çok pahalı. Aachen Üniversitesi''nden bir ekip, geliştirdikleri yeni bir model ile bunu değiştirmek istiyor. Yakında her keseye uygun elektrikli otomobiller gelebilir.

Deutsche Welle Türkçe''nin bu konudaki haberi şöyle;

Elektrikli otomobiller artık çok gözde. Hatta bu taşıtlar birer statü sembolü. Cameron Diaz veya Matt Damon gibi Hollywood yıldızları da bu çevre dostu otomobilleriyle gurur duyuyor. Hatta Rock müziğin efsane isimlerinden Neil Young, en sevdiği antika otomobilini de elektrikle işler hale getirdi. Ancak sıradan vatandaşlar için, direksiyon başındayken çevreyi korumak pek kolay değil, zira elektrikli otomobiller alışılmış taşıtlardan daha pahalı. Ancak Almanya''daki Aachen Üniversitesi''nden araştırmacılar bunu değiştirmeyi amaçlıyor. Geliştirdikleri yeni modelin, seri üretime geçildiği takdirde normal bir otomobilden daha pahalıya gelmemesi planlanıyor.

Aachen Üniversitesi''nden Profesör Achim Kampker"Street Scooter" adlı modelin aküsüz fiyatının sadece 5 bin Euro olacağı hesaplanıyor. Eğer Aachen Üniversitesi''ndeki araştırmacıların geliştirdiği bu model, seri üretime geçerse ve gerçekten bu fiyata satılırsa, dünyanın elektrikle işleyen en ucuz otomobili ünvanını kazanacak. Bilim insanları, elektrikli otomobil tasarımında daha önce denenmemiş bir yolu seçmişler. Aachen Üniversitesi''nden Profesör Achim Kampker, "Bugüne kadar üretilen elektrikli otomobillerde gayet klasik bir yöntem seçiliyordu ve bildiğimiz otomobillerin yapısına elektrik motoru ve akü ekleniyordu, bu da tabii çok pahalıya mal oluyordu. Fakat kaportasından motoruna tüm tasarımı elektrikli otomobili düşünerek yaparsanız, taşıtı çok daha hesaplı üretebilmek için birçok fırsatınız oluyor." şeklinde konuşuyor.

Profesör Kampker, Aachen Üniversitesi''ndeki üretim yönetimi kürsüsünün ve aynı zamanda da Street Scooter Limited Şirketi''nin yöneticisi. Zira üniversitede geliştirilen Street Scooter adlı elektrikli otomobil modelinden günümüzde otomotiv sektörü ile işbirliği yapan bir işletme doğmuş. Hedef 2013''te ilk "Street Scooter"ların üretilmesi. Kampker, yeni bir taşıtın bir üniversitede geliştirilmesinin birçok avantajı olduğunu söylüyor. Deneme safhasında doğal olarak çok daha özgür davranabildiklerini ve daha büyük riske girebildiklerini belirten Kampker, bu nedenle otomotiv sektörü ile birbirlerini çok iyi tamamladıklarını söylüyor.

Bugüne kadarki modellerden farklı olarak, örneğin akü otomobilin tabanına yerleştiriliyor. Bu lityum-iyon aküler, taşıttayken şarj edilebiliyor ve bir özellikleri de kiralık olmaları, yani akü bozulduğu zaman sorun yaşanmadan yerine yenisi takılabiliyor.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Devletten destek

Aachen Üniversitesi''nin projesi tam zamanında geliştiriliyor, zira Federal Hükümet de elektrikli taşıtlar konusunda atağa geçmeyi planlıyor, örneğin elektrikli otomobil sahiplerinin 10 yıl boyunca taşıt vergisinden muaf tutulması öngörülüyor. Ayrıca akü teknolojisi alanında yapılan araştırmalara da ek mali destek sağlanması planlanıyor.

Ancak elektrikli otomobil konusunda hem Almanya''da, hem de Avrupa''nın diğer ülkelerinde çekinceli bir bekleyiş hâkim. Japonya ve Çin''de ise elektrikli otomobiller çok gözde. Duisburg-Essen Üniversitesi''nden otomobil uzmanı Ferdinand Dudenhöffer, bunun arkasında söz konusu ülkelerde dizel teknolojisinin Almanya''daki kadar köklü olmamasının yattığını ve bunun da yeniliklere daha sıcak bakılmasını sağladığını söylüyor. 2011 sonuna kadar Köln ve çevresinde elektrikli otomobillerin kullanımı konusunda araştırma yapan Profesör Dudenhöffer, bu taşıtların dolu aküyle en fazla 130 kilometre yol katedebileceklerine dikkat çekiyor. Dudenhöffer, "Elektrikli otomobil, her derde deva bir taşıt olmayacak. Ancak metropoller, büyük şehirler için gelecek vaat ediyor. Ya da ikinci otomobil olarak kullanılacak veya sadece büyük şehirlerde trafiğe çıkacak." diyor.

Dudenhöffer, tercihini elektrikli otomobilden yana kullanan yıldızların, siyasetçilerin ve yüksek gelirlilerin sayısının arttığına dikkat çekiyor. Bunun arkasında ister samimi bir çevre bilinci olsun, ister "yeşil" bir imaj ile puan toplamak, sonuçta karbondioksit emisyonu azalıyor.

Aachen Üniversitesi''ndeki araştırmacıların geliştirdiği "Street Scooter" modeli ise elektrikli otomobili kitlelerin kullanımına sunmayı amaçlıyor. İlk prototip Eylül ayında Frankfurt''taki Uluslararası Otomobil Fuarı''nda tanıtılacak. Aynı fuarda Münih Teknik Üniversitesi de hesaplı bir elektrikli otomobil modeli sunmayı hedefliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.