Haberler

Memur kentinden savunma kentine

Tarih: 30 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın çılgın projeleriyle birlikte, memur kenti olarak bilinen Ankara''nın adı şimdi teknoloji ve savunma üssü olarak anılmaya başlandı. ASELSAN ve TUSAŞ''ın üretim merkezlerinde yerli projeler için önemli adımlar atılıyor.

Ankara''yı uzay ve uydu merkezi konumuna getirecek projelerden olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş''nin (TUSAŞ) ''Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi'' gelecek yıl, ASELSAN''ın Gölbaşı''ndaki Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisi de 2013 yılında, faaliyete geçecek.

GÖZLER ASELSAN''DA

Ankara''da sürdürülen büyük ölçekli savunma sanayi projeleri ve yatırımları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın, ''Ankara Proje Tanıtım Toplantısında'' yaptığı değerlendirmelerle yeniden gündeme geldi. Başbakan Erdoğan''ın, Ankara''nın savunma sanayiinde uydu ve uzay merkezi konumuna yükseleceğini söylemesi üzerine gözler TUSAŞ ile ASELSAN''ın Başkent''teki yatırımlarına çevrildi.

2.7 MİLYAR DOLARLIK CİRO

''Memur kenti'' olarak adlandırılan Ankara, savunma sanayi sektöründe yurt içi tasarım ve üretime verilen önem sayesinde artık geleceğin ''savunma sanayi kenti'' olarak gösterilmeye başlandı. Türkiye''nin en büyük savunma şirketlerine ev sahipliği yapan kent, son yıllarda Türk savunma sanayiinde yaşanan büyük atılım ve gelişmelerde başrolde yer aldı. Savunma sektörünün cirosunun 2,73 milyar dolara; ihracatının 853,5 milyon dolara ulaşmasında en büyük pay, Ankara''da faaliyet gösteren savunma sanayi şirketleri ve yan sanayi kuruluşlarının oldu.

TEKNOLOJİ MERKEZİ OLUŞUYOR

Başbakan Erdoğan''ın TUSAŞ''ta kurulacağını belirttiği tesisin tam ismi ''Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi (UMET). TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, bu tesiste uluslar arası standartta uyduların fırlatılmadan önce montajının yapılarak entegrasyonunun gerçekleştirileceğini belirterek, ''Burası uzay koşullarının simüle edilerek daha yerde iken uydunun uzay koşullarında çalışacağından yüzde 100 emin olunmasını sağlayan bir seri testin gerçekleştirileceği, çok özel donanımlara sahip bir teknoloji merkezi olacak'' dedi.

GÖKTÜRK SERİSİ TESTİ YAPILACAK

Askeri ve sivil uyduların entegrasyon ve testlerinin yapılabileceğini ifade eden Dörtkaşlı, ''İlk olarak burada GÖKTÜRK serisi uydumuzun montaj ve testi gerçekleştirilecek. TÜRKSAT''ın bundan böyle ihtiyaç duyacağı haberleşme uyduları Türk mühendisleri tarafından geliştirilerek bu merkezde entegrasyon ve testleri yapılacaktır'' diye konuştu.

Elektronik harbin merkezindeki proje

Dörtkaşlı, merkezde görev yapacak Türk mühendislerinin halen yurt dışında eğitimde olduğunu belirtti. Savunma sanayiinde en gelişmiş teknolojileri tasarlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri''nin elektronik cihaz ve sistem ihtiyaçlarını karşılayan ASELSAN da Ankara-Gölbaşı''nda 200 milyon dolar yatırımla Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor.Hazine Müsteşarlığından kurulacak tesise ilişkin olarak 192,5 milyon lira tutarında Yatırım Teşvik Belgesi alan ASELSAN, söz konusu tesiste TSK''nın ihtiyacı olan hava savunma radarları, kara radarları, sinyal kesici jammer cihazları, mikrodalga modül ve çeşitli elektronik harp teçhizatlarının Ar-Ge, tasarım ve üretimini gerçekleştirecek. Tesiste ayrıca uçak ve helikopterlerin elekronik harp kendini koruma sistemleri de üretilecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.