Haberler

Parayla para kazanma dönemi geride kaldı

Tarih: 31 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Oktay Yıldırım
Başbakan Erdoğan, küresel kriz döneminde finans sektörünün reel sektöre destek vermediğini vurgulayarak, "Kimsenin eli, gözü bir başka kimsenin cebinde olmamalı. Para üzerinden para kazanma dönemi geçiyor, yatırımlara yönelik olarak kazanma dönemi başlıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan katılım bankası Albaraka''nın Ümraniye''deki yeni genel müdürlük binasını hizmete açtı. Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, yeni yönetim binasını dünyanın önemli finans merkezlerinden biri konumuna dönüşmekte olan İstanbul''un hızla gelişen ilçesi Ümraniye''de seçtiklerini belirterek, "Vizyonumuz dünyanın en iyi katılım bankası olmak" dedi.

Yahşi, geçen ocak ayında hayatını kaybeden Japon mimar Tatsuya Yamamoto''nun binanın mimarlığını yaptığını belirterek, kendisini rahmetle andı.

ARAP BANKALAR İZLEMEDE

Albaraka Türk Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ahmed Yusuf Abdülmalek, "Türkiye''nin bölgede çok büyük bir gelişme göstermiş bir ülke olduğunu belirterek, "Pek çok Arap bankası Türkiyeyi cazip bulmakta ve faaliyet göstermek istemektedir. Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE, Katar bankaları Türkiye''de faaliyet göstermek için sıradalar. Türkiye''deki bankacılık sektörünü gelişmesi karşısında herkes burada bir yer almak istiyor. Türk bankacılığı ile Arap bankacılığı arasında çok güçlü bir işbirliği olacağına inanıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, katılım bankalarının finans dünyasındaki payları itibariyle her geçen gün bir güç devşiriyor olmasından mutlu olduğunu kaydederek, "Artık alan açılmakta ve sadece devlete sırtını dayamak suretiyle yıllar yılı para üzerinden çok ciddi güç kazananlar katılım bankacılğı ortaya çıktıktan sonra bir şeyin farkında olmaya başladı. O da artık reel sektöre yönelik katılım bankacığlı bir şeyler ifade etmeye başladı. Bankacılık sisteminin bu konuyu düşünüyor olması önem arz etmeye başladı. Şu anda gelinen nokta itibariyle katılım bankacılığı iktidarımızın inkar edilemez, bir kenara atılamaz, finans dünyasındaki önemli ayaklarından biri olmuştur. Yeni yasal düzenlemelerde, birlikte yaptığımız çalışmalarla farklı bir süreci başlatmış olduk" dedi.

''KATILIM''IN FARKI ORTADA

Küresel finans krizi esnasında özellikle katılım bankalarının birçok özel sektör bankasının yaptığını yapmadığını vurgulayan Erdoğan, "Onlar yine desteklerini az boyutta da olsa vermeye devam ettiler. Ama bazıları adeta süründürdüler. Bunları o dönem gördük. Bizi ister istemez bir başbakan olarak bankacılık sistemine yönelik ağır ifadeler kullanmak mecburiyetinde bıraktılar" dedi.

İstanbul finansın merkezi olacak

Erdoğan, Ataşehir mitinginde, Ataşehir''in finans merkezi olarak planladıklarını belirterek, "Bu vizyon meselesi. Buna kim karşı çıktı CHP karşı çıktı. Ne dedi CHP? ''Başkenti İstanbul''a taşıyorlar'' dedi. Ayıp, ayıp...Bu ülkenin iki önemli başkenti var. Siyasi başkent Ankara, finans başkenti de İstanbul. Bunun önüne geçilmez. Aynen dünyada da olduğu gibi Washington-Newyork ne ise biz de onu yapıyoruz. Herşey bir vizyon meselesi" dedi. Erdoğan, "Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu ve BDDK''nın Ataşehir''e geleceğini belirtti.

Erdoğan''dan deneme seferi

Erdoğan, 22 kilometrelik Kadıköy-Kartal hattının, 1.6 milyar dolara mal olduğunu belirterek, hattın yapımının bu yıl sonu itibarıyla sona ereceğini bildirdi. Erdoğan, partinin Ataşehir mitinginin ardından, Kadıköy-Kartal Metrosu deneme seferini yapmak için Kozyatağı İstasyonu''na geçti. Makinist koltuğuna oturan Erdoğan, Kozyatağı''ndan Kartal Soğanlık''a kadar metronun deneme sürüşünü gerçekleştirdi. Kozyatağı ile Kartal Soğanlık arası yaklaşık 25 dakika sürdü. Erdoğan, Kadıköy-Kartal metrosunun test sürüşü aşamasına gelindiğini belirtti.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.