Haberler

Muğla''nın ''büyükşehir'' hayali

Tarih: 31 Mayıs 2011 Kaynak: NTVMSNBC Emlak
Nüfusu 750 binin üzerinde olan Muğla''da büyükşehir olma heyecanı başlarken Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi ilçe belediyeleri kentin büyükşehir olmasına çok da olumlu bakmıyor.

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın açıklamasının, söz konusu 11 il için müjdeli bir haber olduğunu, büyükşehir belediyesi statüsü kazanmanın o şehrin gelişmesine, kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Coş, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Adana ve İzmir''in, büyükşehir olduktan sonra çok büyük hızla gelişmeye, kalkınmaya, alt ve üst yapı sorunlarını bütüncü bir anlayışla ele alıp, çözebilme imkanına kavuştuğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''''En önemlisi büyükşehir sınırları içerisinde imar kirliliğinin önlenmesi, çevre sorunlarını önlenmesi, başta yollar, otopark gibi konular olmak üzere, su, kanalizasyon, atık su yönetimi gibi pek çok altyapı konusunda da kayda değer gelişmelerin sağlanması, büyükşehir mevzuatıyla, büyükşehirin sağladığı mali imkanlarla, daha kolay halledilecektir. Aydın''ın genel bütçe gelirlerinden aldığı pay, büyükşehir olması durumunda daha fazla alacak. Bu da daha fazla hizmet olarak ortaya çıkacaktır. Ayrıca büyükşehir teşkilatının kurulması üretim ve istihdamı da olumlu etkileyecek.''''

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da, Aydın''ın büyükşehir olmasını istediklerini, ancak merkez nüfusunun 188 bin olması nedeniyle nasıl büyükşehir statüsü kazanacakları konusunda fikrinin bulunmadığını söyledi.

Büyükşehir olmanın Aydın''a fayda getireceğini ifade eden Çerçioğlu, ''''Büyükşehir, büyük imkanlar demek. Altyapı ve üst yapıyı tek elden yaparak, daha sağlıklı bir şehir oluşturmamız, daha hızlı ve ahenkli gelişmemizi sağlar ve yatırım da 3-4 kat artar. İlimiz büyükşehir statüsüne dahil olmakla kabuğunu çok daha hızlı kırar'''' diye konuştu.

Aydın Ticaret Odası Başkanı (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu da Başbakan Erdoğan''ın yaptığı açıklamanın, Aydın il genelinde sevinçle karşılandığını dile getirerek, ''''Aydınlılar olarak son derece memnunuz. Aydın 750 bin nüfusu çoktan aşmış durumda. Aydın sadece merkezi ile değil, dört tane büyük ilçesiyle hem ülke çapında, hem de uluslararası alanda ismini duyurmuştur'''' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.