Haberler

Milet Müzesi, 11 yıl sonra ziyarete açıldı

Tarih: 31 Mayıs 2011 Kaynak: Yeni Asır
Eskişehir''de kurulan Eti Arkeoloji Müzesi''nin açılışını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''la birlikte yapan Bakan Ertuğrul Günay, Aydın Milet Müzesi''nin açıldığı müjdesini verdi.

Yazarımız Ertan Sayın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''la birlikte Eskişehir''deki Eti Arkeoloji Müzesi''ni gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Eskişehirli Eti Holding''in ortaklaşa kurduğu arkeoloji müzesinin kurdelesini, Başbakan Tayyip Erdoğan ile birlikte kesen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aydın Milet Müzesi''nin de hizmete girdiği müjdesini verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi''nin açılışında Türkiye''deki özel müze sayısını 93''ten 141''e çıkardıklarını söyledi.

Eti Holding tarafından yaptırılan, 4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Türkiye''nin ilk özel arkeoloji müzesinin açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Son teknoloji
9 milyon liraya mal olan ve 2 bin eserin sergilendiği müzede son teknolojik yenilikler de yer alıyor. Gerçeğe uygun olarak imal edilen savaş arabasıyla, Hitit ve Demir Çağı yerleşim bölgesinde sanal gezi yapılabiliyor. Ziyaretçilerin dokunmadan çevirebileceği dev kitapla müzenin ve eserlerin tarihçeleri hakkında bilgi edinilebiliyor.

Dokunmatik ekranlarla müzede sergilenen eserlerin boyutları büyütülebiliyor, Eskişehir''in Alpu ilçesinde bulunan ve 3 boyutlu teknikle canlandırılmış kral mezarına, sanal gezi yapılabiliyor.

Böyle bir müzeyi ülkeye kazandırmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Bakan Ertuğrul Günay, "2002''de müze ve ören yerlerini ziyaret edenler, 7 milyon 422 bin kişiyken bu sayı 2010''da 25 milyon 854 bine çıktı. Özel müze sayısını da 93''ten 141''e yükselttik. 183 devlet müzemiz var. Bu rakamlar tarihi mirasımıza verdiğimiz önemin en güzel göstergesi" diye konuştu.

Teşhirler bitirildi
Bakan Günay, mevcut müze binasının statik sorunları yüzünden tehlike yaratması nedeniyle 2000 yılında ziyarete kapatılan Aydın Milet Müzesi''nin de açıldığı müjdesini verdi. 2007 yılının sonuna doğru temeli atılan yeni müze binasının tamamlandığını, eser teşhirlerinin de bitirildiğini söyleyen Bakan Günay, "Eti Müzesi kadar büyük olmasa da Milet Müzesi de tamamlandı. Yıllardır kapalı duran bir müzeyi daha kültür varlıklarımıza kattık" dedi.

"3 yılda, 3 binden fazla eseri geri aldık"
Son 3 yıl içerisinde 3 binden fazla eseri yurtdışından geri almayı başardıklarını anlatan Bakan Günay, "Yeni turizm hamlesini başlatıp geliştirmemiz lazım. Tarih varlıklarımıza eskisinden daha fazla değer veriyoruz. Arkeolojiyi, müzelerimizi çok önemsedik. Bizden gidenleri parça parça almaya çalışıyoruz. Petrol üzerinde değil ama inanılmaz bir arkeolojik zenginliğin üzerinde oturuyoruz. 13 Mayıs''ta en son Alman Kültür Bakanı, haklı olduğumuzu kabul etti. Alman yetkililer, yetkililerimizle belge imzaladı. 94 yıl sonra, Hattuşaş kazılarının 100. yılından önce Boğazköy Sfenksi Türkiye''ye dönmüş olacak" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.