Haberler

Sakin şehire "mavi bayrak"

Tarih: 7 Haziran 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Türkiye''nin ilk Cittaslow''u (Sakin Şehri) Seferihisar''ın Sığacık Büyük Akkum, Akarca ve Ürkmez plajlarına mavi bayrak verildi.

Mavi bayrak kriterlerine göre düzenlemeler yaparak Türkiye Çevre Vakfına başvuran Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyük Akkum Plajı''nda düzenlenen törende, Mavi Bayrak İzmir Çevre Koordinatörü Uğur Burhan Yıldırım''ın elinden Mavi Bayrak''ı aldı.

İlçenin 49 kilometre sahil şeridinde birbirinden güzel koyları olduğunu belirten Başkan Soyer, ''''Bizler bugüne kadar bu güzelliği fark edememişiz.

Şimdi bu plajlarımızın ne kadar değerli olduğunu keşfettik. Tüm dünyaya ilan ediyoruz. Mavi bayrak aynı zamanda bir sorumluluk gerektiriyor.

Şimdi bu plajlara hep birlikte daha çok dikkat edeceğiz, daha iyi koruyacağız, daha temiz tutacağız'''' dedi.

ORKİNOS BALIK ÇİFTLİĞİNE TEPKİ
Mavi Bayrak töreninin ardından Sığacık Meydanı''nda, Sığacık Körfezi''nde kurulması planlanan Orkinos Balık Çiftliği''ne tepki göstermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi.

Soyer, burada yaptığı konuşmada, 5 Haziran Dünya Çevre Günü''nde önemli bir etkinlik düzenlediklerini ve Orkinos balık çiftliğine karşı mücadelelerini ortaya koyduklarını söyledi. Mücadeleye devam konusundaki kararlılıklarını vurgulayan Soyer, ''''Onların buraya girmemesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz'''' diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili ve 2. bölge milletvekili adayı Mehmet Ali Susam, parti olarak doğayla barışık siyaset anlayışı getireceklerini söyledi. Referandum yapmadan nükleer santrallere onay vermeyeceklerini belirten Susam, ''''Seferihisar halkına rağmen Ankara''da politikalarla orkinos balık çiftliğine onay verenleri iktidardan indirin'''' dedi.

Eski CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Koray Acaroğlu, Avukat Şehrazat Mercan, ÇETKODER Basın Sözcüsü Ümit Bora, çevre derneklerinin destek verdiği basın açıklamasının ardından Sığacık Körfezi''nde balık çiftliğine karşı sırayla nöbet tutan Sığacıklı balıkçılar teknelerle ziyaret edildi.

''''Kurdurtmayacağız, nöbetteyiz'''' pankartıyla bekleyen balıkçılara, denize karanfil bırakılarak destek verildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.