Haberler

Nükleer kampa ara verildi

Tarih: 13 Haziran 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Taksim Meydanı''nda 9 gündür devam eden nükleer karşıtı kamp, Beşiktaş Çarşı grubunun da katılımıyla düzenlenen yürüyüşle aktif kampanyaya ara verdi.

Greenpeace Akdeniz''den bu konuda şu açıklama geldi:

İstanbul 9 gündür Taksim Meydanı''nda devam eden Nükleersiz Türkiye direnişi, Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı''na gerçekleştirilen yürüyüşle aktif kampanyaya ara verdi. Yürüyüşe Greenpeace, Yeşiller Partisi ve Küresel Eylem Grubu''nun yanı sıra Beşiktaş Çarşı grubu da destek verdi.

Nükleer karşıtlarının açtığı "Türkiye nükleer istemiyor", "Hükümet nükleer enerji planlarından vazgeçsin" pankartları ile birlikte Çarşı grubunun açtığı "Ses verin yakarışıma, bu işin sonu Fukuşima" pankartı yer aldı.

Yürüyüşün ardından Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, Yeşiller Partisi Eş sözcüsü Ümit Şahin ve Küresel Eylem Grubu sözcüsü Nuran Yüce bir açıklama yaptı.

Yapılan açılamada: "Greenpeace, Yeşiller ve Küresel Eylem Grubu olarak Nükleersiz Türkiye Kampına 9. gününden itibaren yeni hükümet kurulana kadar ara verme kararı aldık. Burada 9 gün boyunca Başbakan''a seslendik, ancak kendisinin cevabı ‘Bir avuç çevrecinin dediklerini yapacak olsak mum, gaz yağı kullanmak zorunda kalırız. Çayda çıra mı oynayacağız?'' oldu. Ara veriyoruz çünkü biz nükleer santral planların durdurulmasını Başbakan''dan talep ettik. Bundan sonra kim Başbakan olur bilemeyiz ama yeni bir hükümetin kurulması belli bir süre alacak. Biz de bu süreçte her kim hükümet olursa olsun, kendilerine nükleer santral konusunda bir yol haritası belirlemeleri için zaman tanıyacağız. Talebimiz net, Rusya ile yapılan ticari anlaşmayı iptal edin. Türkiye''nin geleceğini kurmaya bu adımı atarak başlayın. Desteğini esirgemeyen ve emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ederiz" denildi.

9 GÜNLÜK KAMP
Taksim''deki nükleer karşıtı direnişinin 3. gününde bir araya gelen 200 insan yere yatarak nükleere hayır sembolü oluşturdu. Beşinci günde ise sokak lambalarına tırmanan iki eylemci Taksim Meydanı''nda iki direk arasına 25 metrelik bir pankart astı. Pankarttaki "Başbakan''dan cevap bekliyoruz" mesajıyla eylemciler nükleer santralin iptali taleplerine yanıt aradı. Ayrıca dünyanın dört bir yanından gelip, Dünya Çevre Günü dolayısıyla İstanbul''da buluşan bisikletçiler, Taksim Meydanı''ndaki Nükleersiz Türkiye Kampı''na destek verdi.
Greenpeace, Küresel Eylem Grubu ve Yeşiller''in katılımıyla başlayan mücadeleye Mahalle Afet Gönüllüleri''nin ardından Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ve TEMA Vakfı da desteklerini açıkladı.

Perşembe sabahı, seçim bildirgesinde nükleere karşı duruşunu net bir şekilde ifade eden tek parti olan HAS Parti İdare Kurulu üyesi ve İstanbul 2. bölge adayı Emel Topçu ve ekibi çadırları ile gelerek direnişe katıldılar. Bu yine Greenpeace''in muhafazakar kesimi temsil eden bir kesimle ilk dirsek teması.

CHP İl Başkanı Bahri Şahin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da kampı ziyaret etti. Greenpeace Akdeniz, Kılıçdaroğlu''nun nükleer karşıtı söylemlerini memnuniyetle karşıladıklarını ancak tutarlı olmak adına nükleer enerjinin CHP''nin programından da çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Çarşamba akşamı düzenlenen panele İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da katılarak nükleer karşıtı desteğini esirgemedi.

Kampın sanatçı konukları 6. gece de devam etti. Buket Uzuner, Pelin Batu, Moğollar, Çilekeş, Kül ve Kreş kampımızı ziyaret etti, Baba Zula''nın Japon Dansçı Nora ile performansı kampa sanatın gücünü taşıdı. Sanatçı Leman Sam''ın da sürpriz ziyaretiyle Nükleersiz Türkiye Kampı daha da zenginleşti.

Kampa sendikalar da destek verdi. Tek Gıda İş, Petrol-İş, Deri-İş ve Hava İş''in Genel Başkanları ve Kristal İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Tümtis''in yöneticileri destek için kampa geldi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.