Haberler

Sulukule''ye yeni çehre

Tarih: 14 Ocak 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek

Müziğiyle, eğlence hayatıyla apayrı bir kültürü yaşatan Sulukule yenileniyor. Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle Sulukule''de ''kentsel dönüşüm'' planı uygulayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Fatih''te Kürkçübaşı, Atikmustafapaşa, Balat, Karabaş, Tahta Minare ve Sulukule olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri''ni ''Kentsel Yenileme'' alanı olarak belirledi. Sulukule''de 86 bin 760 metrekare''lik 355 parsel, TOKİ tarafından revize edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Fatih Belediyesi''nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Sulukule''deki eski yapılar yıkılacak, yerlerine yenileri yapılacak. Bazı binalar ise restore edilecek. TOKİ tarafından yürütülecek yenilemenin Bizans döneminden kalma surlarla uyum içerisinde olması hedefleniyor. Proje, 250''si mülk sahibi 571 aileyi etkileyecek.

İsteyene Yeni Yaşam
Proje kapsamında asıl amaç, dönüşümün Sulukule''nin kendi içinde olması. Yenilenme çalışmalarının başlamasıyla birlikte hak sahipleri isterlerse Sulukule''deki yaşamlarına devam edebilecekler. Burada yaşamak istemeyenler binaları karşılığında TOKİ''nin Gaziosmanpaşa Taşocak bölgesinde 197 bin 923 metrekarelik alanda yapacağı konutlara taşınacak. Sulukule''de kalmak isteyenler deçalışmaların yapılacağı dönemde yine TOKİ''nin yaptığı konutlarda geçici olarak barınacak. Bu konutlara taşınmayı reddedenlerin evleri ise bina bedelleri ödenerek kamulaştırılacak. CHP''lilerin karşı çıkmasına rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi''nden geçen projeyi Fatih Belediyesi koordine edecek. Fatih Belediyesi değişim için başvuracağı Bakanlar Kurulu''ndan çıkacak kararı bekleyecek. Üç ay içeresinde çıkması beklenen kararın ardından proje start alacak.

Kültür Korunacak
İstanbul Buyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin Sulukule''nin yıkılması anlamını taşımadığını oradaki kültürün devamının sağlanmasını istediklerini belirterek, "Sulukule''de yaşayanlardan isteyen TOKİ''nin başka konutlarına geçebilecek isteyen de burada kalabilecek. Şu an için tasarım ve tespit çalışmaları devam ediyor. Amacımız Sulukule''yi kendi içerisinde dönüştürmek. Eğer orada nüfus yoğunluğu varsa bunu azaltmamız gerekebilir. Ben başka yerde yaşayabilirim diyenlere binasının maddi değeri verilebilir" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.