Haberler

Tarihi hamam sanat merkezi

Tarih: 12 Ocak 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Mehmet Yıldırım
Afyonkarahisar Valiliği tarafından restore edilerek Kültür ve Semt Evi''ne dönüştürülen Millet Hamamı''ndaki kurslara kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Afyonkarahisar''ın varoşları diye adlandırılan kale etrafındaki mahallelerde kadınlar Semt Evi''ne gelerek kendilerini geliştiriyor. Çeşitli kurslara katılan kadınlar burada el becerilerini geliştiriyor ve ev ekonimisine katkıda bulunuyor. Mahallelilerin Kültür ve Semt Evi''ndeki faaliyetlere katılmalarını istediklerini ifade eden Vali Muzaffer Dilek, "Verilen çeşitli kurslar ücretsizdir. Millet Hamamı''ndaki mermer mozaik kursu tam kapasiteyle çalışıyor. Önümüzdeki dönem için müracaatlar var. Burada yetişen kursiyerler, Afyonkarahisar''ın mermer, mozaik ve rölyef sanatı ile ilgili biraz daha ön plana çıkmasında önemli rol oynayacaktır. İscehisar''daki Mermer ve El Sanatları Merkezi''nde 305''e yakın kursiyer yetiştirdik. Orada 2''nci kademe, yani ustalık kursu açmak istiyoruz. İscehisar ile Millet Hamamı entegre çalışacak. Mermer, mozaik ve biçki dikiş kursları sabit olarak orada devam edecek" diye konuştu. Varoş semti olarak bilinen Çavuşbaş''ta faaliyetlerini sürdüren Millet Hamamı''nın önemine dikkat çeken Dilek, "O bölgede yaşayan insanlar, özel bir mekana gitmenin rahatlığını yaşıyor. Davranışları daha rahat oluyor. Birbirleriyle daha rahat konuşuyorlar. Yukarıpazar Gençlik Merkezi de Millet Hamamı''nı tamamlıyor. Gençlik Merkezi''nde, mahallenin ihtiyacına yönelik bir ana sınıfı oluşturduk ve öğretmen görevlendirdik. Çavuşbaş Semti, gelecekte daha cazip hale gelecek" diye konuştu.

Amaçlarının yapılan restorasyonların hiçbirine kilidi vurmak olmadığını, sadece ziyaretçilere açmak istediklerini kaydeden Dilek, "Yapılan bu restorasyonların soluk almasını istiyoruz. İnsanlar bunlardan faydalansın" dedi. Semt Evi''nde ayrıca kadınlara yönelik çeşitli konularda konfrenslar düzenleniyor. Bu konferanslar sayesinde kadınlar çeşitli konularda bilgi sahibi oluyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.