Haberler

Hasankeyflilerin keyfi kaçtı

Tarih: 17 Ocak 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Arif Arslan

Başbakan''ın, antik kentin Ilısu Barajı suları altında kalmayacağını ve turizme açılacağını söylemesi üzerine umutlanan Hasankeyfliler, şimdi de düş kırıklığı yaşıyor. Erdoğan''ın Hasankeyf''le ilgili iki farklı açıklamasına tepki yağdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''ın 2.5 yıl önce ''''Hasankeyf kurtulacak'''' açıklamalarının ardından geçen hafta antik kentin taşınacağı yönündeki ifadeleri tepki çekti. Hasankeyfliler, ''''Başbakan bizi hayal kırıklığına uğrattı'''' dediler.

Başbakan Erdoğan 2003 yılının temmuz ayında Batman''a yaptığı ziyarette Hasankeyf''in Ilısu Barajı suları altında kalmayacağını ve antik kentin turizme açılacağını açıklamıştı.

Ancak Erdoğan, 2.5 yıl aradan sonra çarşamba günü Batman''da katıldığı bayramlaşma töreninde farklı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, spor salonundaki törende yaptığı konuşmada Hasankeyf''in taşınacağını söyledi. Erdoğan, ''''Oradaki bütün tarihi eserleri kuzeye almak suretiyle onları yeniden inşa edeceğiz. Ilısu Barajı, Güneydoğu''nun adeta yeni zenginliklerinden biri olacaktır'''' dedi.

Erdoğan''ın açıklamaları Hasankeyflilerin tepkisini çekti. Belediye Başkanı A. Vahap Kusen, ''''Hasankeyf''in kurtarılacağı konusunda iki üç kez vaatte bulunan Erdoğan''ın bu kez baraja sahip çıkma sözleri doğrusu bizi şoke etti. Büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Hukuki yollarla mücadelemizi sürdüreceğiz'''' diye konuştu.

Hasankeyf''te uzun yıllar turizmcilik yapan Uğur Ayhan ise tarihi eserlerin yerlerinden taşınamayacağını vurgulayarak şunları söyledi: ''''Dünyanın en büyük açık hava müzesi Hasankeyf''in mevcut haliyle korunması gerekirken sular altında bırakılmak istenmesine bir türlü anlam vermiş değiliz.''''

Hasankeyf esnafından Şükrü Türkan da ''''Bu bayram bize zehir oldu'''' derken, esnaf Mehmet Yavuz ise ''''Bu antik kentin baraja feda edilmek istenilmesini kabullenmek istemiyoruz'''' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.