Haberler

Kültür envanteri sorgulama projesi

Tarih: 17 Ocak 2006 Kaynak: NTVMSNBC

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Kültür Envanteri Sorgulama Projesi” adı altında oluşturacağı girişimi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu ve TÜBA ile birlikte gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, kültür envanteri bilgilerinin paylaşılmasına yönelik olarak başlatılacak ortak girişim için gerekli platformun hazırlanması çalışmalarına başlandığını bildirdiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu ve TÜBA’nın bugüne kadar gerçekleştirdiği envanter çalışmalarında derlediği bilgilere ortak sorgulama yapılarak ulaşma imkanı sağlayacak platformun, eğitim ve araştırma için yeni olanaklar yaratacağı ve yeni tespitler için yüksek bir potansiyel sunacağı kaydedildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, söz konusu ortak çalışma ile yaratılacak bu potansiyelin, kurumların kültür envanteri çalışmalarında gerçekleştirebileceği yinelenmeleri de ortadan kaldıracağına dikkati çekerek, böylece ülke kaynaklarının daha verimlive daha etkin kullanılmasının sağlanmasının amaçlandığını ifade ettiler.

“Kültür Envanteri Sorgulama Projesi” ile vatandaşın, “e-devlet” mantığı içinde bilgilere kolayca ulaşabileceğini ve bu bilgileri sorgulayabileceğini ifade eden yetkililer, böylece “koruma” olgusuna vatandaşın da etkin olarak katılımının sağlanabileceğini vurguladılar.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.