Haberler

Eyüp çömlekçiliği Osmanlı Bankası Müzesi''nde

Tarih: 20 Ocak 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Osmanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen ''Obje ve Ritüel'' söyleşilerinde bu ay, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ''nu ağırlanacak. ''İstanbul''da 15. Yüzyıldan Beri Devam Eden Bir Üretim: Eyüp Çömlekçiliği'' başlıklı söyleşi, 25 Ocak Çarşamba günü saat 18.30''da yapılacak. Konuşmada, bölgede yapılan sondaj çalışmalarından çıkan örnekler, yurtiçi ve yurtdışı müzelerde yapılan araştırmalar ve tarihi bilgiler kapsamında Eyüp çömlekçiliği anlatılacak.

Eyüp''ün İstanbul için günlük kullanımda gerekli çömlek imalatının yüzyıllar boyunca değişmeyen merkezi olduğunu belirten Yenişehirlioğlu, ''''İmaretlerde kullanılan tabak ve bardaklardan sarayda kullanılan kimi özel çömleklere, mezarlıklardaki testilerden bahçelerdeki saksılara, kuru tahıl ürünlerinin saklandığı kavanozlardan su küplerine kadar İstanbullunun her türlü ihtiyacını karşılayan Eyüp çömlekçileri, farklı nedenlerle üretimini sürdürdü, ürettikleri nesneleri yeni işlevlere göre biçimlendirdi'''' diyor.

Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, 1968 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji''ni bitirdikten sonra Sorbonne Üniversitesi''nde sanat tarihi alanında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gördü. 1976-2002 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü''nde özellikle İslam ve Osmanlı sanatı konularında lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler verdi. 2003 yılından bu yana Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Yenişehirlioğlu, 1986 yılında Harvard Üniversitesi''nde misafir araştırmacı olarak çalıştı.

Filiz Yenişehirlioğlu''nun yayımlanmış kitapları arasında ''Le Programme Decoratif des Edifices Ottomans au cours de XVI eme siecle'', ''Ottoman Architectural Works Outside of Turkey'' ve ''Mersin Evleri'' bulunuyor. Katılımın ücretsiz olduğu etkinliği izlemek için yer ayırtılması zorunlu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.