Haberler

İzmir’de çöpler merkezlerde toplanacak

Tarih: 3 Şubat 2006 Kaynak: NTVMSNBC

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yasa ile sınırlarına dahil olan yeni ilçe ve beldelerdeki çöp depolama sorunlarını ortadan kaldırmak için transfer istasyonları kuruyor.

Yerleri tespit edilen Urla ve Gümüldür çöp transfer istasyonları için proje çalışmaları başladı. Ayrıca bazı ilçe ve beldelerde çevre sağlığına uygun olmadığı için kapatılan çöp döküm sahaları yeşil alana dönüştürülecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni ilçe ve beldelerde de çevre sağlığının korunması için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Kocaoğlu, “Yıllardan bu yana düzenli bir depolama sahası olmayan ilçelerimizi yapacağımız transfer istasyonları ile bu sorundan kurtaracağız. Şu anda bazı ilçe ve beldelerimizin sağlıklı olmayan ve çevreye büyük zarar veren çöp döküm sahalarını kapattık. Bu yerleşim birimlerinin çöpleri mevcut transfer istasyonlarımıza getirilerek bizim depo alanımıza taşınıyor. Yeni yapılacak transfer istasyonlarımızın tamamlanmasının ardından diğer ilçe ve beldelerimiz de bu sorundan kurtulacak ” dedi.

Kocaoğlu, ilçe ve beldelerde kapatılan çöp döküm alanlarının yeşil alan olarak düzenleneceğini söyleyerek, “Böylece bu alanların yarattığı önemli bir çevre sorunu da ortadan kaldırılmış olacak” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çöp transfer istasyonları kurmak için de çalışmalarına hız verdi. Proje çalışmaları süren Gümüldür Çöp Transfer istasyonuna Gümüldür, Özdere, Ürkmez, Doğanbeyli; Urla Çöp Transfer İstasyonuna ise Urla, Güzelbahçe, Seferihisar, Yelki ve Mordoğan’dan toplanan çöpler getirilecek. Projelerin hazırlanmasının ardından çıkılacak ihale ile yapımı tamamlanacak Transfer istasyonlarına getirilen çöpler büyük tırlar ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen depo alanına taşınacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.