Haberler

''Mortgage''ta erken ödeme cezalandırılamaz''

Tarih: 5 Şubat 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Yelda Ataç

Mortgage yasa tasarısı yarın TBMM''de alt komisyonda ele alınacak. Tüketiciyi ve Rekabeti Koruma Genel Müdürü Pektaş, tasarıda tüketici aleyhine düzenlemeler olduğunu söyledi.

Sanayi Bakanlığı Tüketiciyi ve Rekabeti Koruma Genel Müdürü Özcan Pektaş, yarın TBMM''de alt komisyon görüşmelerine başlanacak mortgage (ipoteğe dayalı konut finansmanı) yasa tasarısında yargı kararlarına aykırılık ve bankalar lehine-tüketici aleyhine düzenlemeler olduğunu bildirdi. Pektaş, sabit faizde borcun erken ödenmesi durumunda yapılması öngörülen ek ödemenin ceza niteliği taşıdığını söyledi.

Düzenlemeyi Milliyet''e değerlendiren Pektaş, sabit faizli ödeme seçeneğinde erken ödeme durumunda yüzde 2 ek para ödenecek olmasının yargı kararlarına aykırı olduğunu kaydetti.

Tüketiciyi yönlendiriyor
Değişken faizde böyle bir düzenlemenin olmadığını, tüketiciyi değişken faize yönlendirmek için erken ödeme ücreti getirildiğini anlatan Pektaş, "Değişken faizde, Merkez Bankası''nın endeksleri esas alındığı için bankacı için değişken faizde hiç risk yok, kârdan vazgeçmesi gerekmiyor. Buna karşın sabit faizdeki erken ödeme, bir tür cezadır. Borç doğmadan tüketicinin faizden sorumlu tutulamayacağına dair yargı kararı var. Yüzde 2 niye ilave para ödeyeyim? Tasarının bu düzenlemesine itirazımız var" dedi.

Tüketici Kanunu''nda "sözleşmenin tüketici aleyhine değiştirilemeyeceği" ifadesi ile yer bulan hükmün, mortgage tasarısında "her iki tarafın ortak rızası"na çevrildiğini kaydeden Pektaş, "Bu düzenleme de bir risk unsuru. Bankaların tüketiciye baskı yaparak sözleşmeyi değiştirmesine kapı aralanıyor" diye konuştu.

Ayıplı mala ilişkin hükümlerde sorumluluğun bir yılla sınırlandırılmasının da yanlış olduğunu ifade eden Pektaş, Borçlar Kanunu''nda bu sürenin 5 yıl olarak belirlendiğine işaret etti. Pektaş, tasarıda kıymet takdirine ilişkin de belirsizlik bulunduğunu söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.