Haberler

İstanbul depremi tartışması

Tarih: 5 Şubat 2006 Kaynak: NTVMSNBC

Bilim dünyası istanbul depreminin olmama ihtimalini tartışıyor. İTÜ Öğretim Üyesi Profesör Naci Görür, Orta Marmara Çukuru’yla Adalar arasında biriktiği sanılan enerjinin ‘akma’ yoluyla açığa çıkmış olabileceği teorisini ortaya attı.

Marmara Denizi’nde yaptığı deprem çalışmalarıyla tanınan Profesör Naci Görür, bugüne kadar bölgedeki araştırmaların Orta Marmara Çukurluğu ile Adalar arasında bir enerji birikmesini işaret ettiğini söyledi. Görür, yerbilim literatüründe akma denilen olayın gerçekleşmiş olması halinde, deprem tehlikesinin ortadan kalkmış olabileceğini savunuyor.

Profesör Görür, teorisini “Eğer bir kilitlenme yoksa burada akma dediğimiz olay gerçekleşiyorsa, bu fay üzerinde tahmin ettiğimiz boyutta bir deprem olmayabilir, hatta bu fay üzerinde deprem olmayabilir” sözleriyle açıklıyor.

Prof. Görür, bunun öğrenilebilmesi için 4 milyon dolarlık yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ve projenin birkaç aydır Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in önünde olduğunu açıkladı. Görür projeyle fayın iki tarafına özel aletler yerleştirilmesinin planlandığını söyledi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Oğuz Gündoğdu ise Profesör Görür’ün tezine karşı. Gündoğdu, “Bilim dünyasında bunun depremin enerjisini açığa çıkarttığını söyleyen de var ama ben katılmıyorum. Öyle olsa kocaman depremler peş peşe olup da bugün ta 17 Ağustos’a kadar gelmezdik” diye konuşutu. İstanbul’un ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu yineleyen Gündoğdu, “Bunun biraz daha kuvvetli, biraz daha yavaş olması hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü var olan stok o kadar kötü ve savunmasız ki sonuç çok fazla değşmez” dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.