Haberler

Dünya’nın En Büyük Havaalanında Protesto

Tarih: 8 Şubat 2006 Kaynak: Guardian Çeviren: Derya Karadağ
Madrid’de bulunan Dünya’nın en büyük havaalanının acılışı için yapılan son hazırlıklar, bu devasa havaalanının yarım milyon İspanyol’un huzurunu kaçıracağını iddia eden bir grup tarafından protesto edildi.

Madrid Barajas Havaalanı’nda İngiliz Mimar Lord Richard Rogers tarafından tasarlanmış olan ve Pazar günü çalışmaya başlaması gereken 4.Terminal, metal çatılı ve şöförsüz mekik trenle bağlantılı iki uzun binaya ayrılıyor. İki yeni uçak pisti, bir kontrol kulesi ve bir terminalin eklenmesiyle Barajas Havaalanı’ndaki sefer sayısı saatte 53’ten 120’ye çıkacak.
Otoriteler, ileride Avrupa’nın ikinci en büyük havaalanı olan Hollanda’daki Schiphol Havaalanı’ndan daha fazla sefer yapılacağını söylüyor.

1933 yılında şehre yakın inşa edilmiş ve günümüzde gelişen uydu kentlerle çevrili olan havaalanı, belediye başkanlarının temsil ettiği 700.000 kişi tarafından gürültü yüzünden protesto ediliyor. Protestocular, son günlerde artan sefer sayılarından dolayı şehrin kuzeydoğusunda yaşayanların rahat uyku uyuyamadıklarnı iddia ettiler. Belvis köyünün sakinleri ise gelecekte havaalanını genişletilmesi çalışmaları yüzünden topraklarından olabilecekleri gerçeği karşısında kızgın ve tedirgin.

İspanya AENA Havaalanı’nın yetkilisi, gazetecileri yeni havaalanından uzak tutmak için, herşeyin kontrol altında olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Cumartesi gecesi İspanya Iberia Havayollar ve ortakları mevcut terminallerden taşınacak.

Mimarlar metro istasyonu için yer sağladı fakat bölgesel ve ulusal yetkililer arasındaki finansman sırası nedeniyle metro yolu bu alana henüz ulaşamıyor. İstasyona metro ile ulaşmak isteyen yolcular, birçok firmanın kullanacağı eski terminallerde otobüs beklemek zorunda kalacaklar.

Yeni havaalanının boyutları Madrid yolcuları için uçuşa son dakikada yetişme alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerektiği anlamına geliyor. ABC gazetesi, okuyucularına havaalanına 1 saat öncesinden gitmelerini öneriyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.