Haberler

Anıtlar Kurulu’nda Uzmanlığı Hiçe Sayma

Tarih: 8 Şubat 2006 Yazan: Rabia Alga

Türkiye genelindeki Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları’nın sayısının 8 kurulun da eklenmesiyle 28’e çıkarılması ve İstabul’daki kurul sayısının 3’ten 6’ya çıkarılması mimarlık camiasında da büyük tepki çekti. 7 üyeden oluşan her kurulun arkeolog, sanat tarihçisi, şehir plancısı, mimar ve hukukçulardan oluşan bir uzman kadrosu bulunuyor. Bir haftadır gündemi meşgul eden bu değişiklikler üzerine İTÜ Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Zeynep Ahunbay bu konudaki tepkisini aşağıdaki cümlelerle dile getirdi.

“Daha önce 3 kurul varken şimdi 6 kurul oldu. İstanbul’a Sakarya ve İzmit de eklendi. Ve orası Şile ile beraber 6. kurul oldu. Bu arada 1 numaralı kurul, yani Tarihi Yarımada’ya bakan kurul 4 numaralı kurul oldu, ismi değişti. Ve ben YÖK üyesi olarak, 4 numaralı kurula seçilmiştim, beni bu şekilde 4. kuruldan Küçükçekmece’ye bakan 1. kurula uzaklaştırmış oldular. 1 numaralı kurul şu anda yeni bir kurul oldu. Şu anda tarihi yarımadaya bakan kurul 4 numaralı kurul. Bu yepyeni bir kurul oldu. Bunun içinde Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı da var. Böylece uygulamanın bir uzantısı haline dönüşmüş oluyor. Zaten belediyenin de onayı vardı. Bu değişikliğin nedenini Kültür Bakanlığı’na sormak gerekiyor. Gerekçeleri şu; çok dosya vardı, onlara hizmet etmek için, cevap vermek için daha çok kurul olması gerektiği... Ben bu duruma itiraz ettim çünkü ben Tarihi Yarımada için bu görevi kabul etmiştim. Bakanlığa bildirdim cevap bekliyorum. Burada uzmanlığı bir hiçe sayma olayı var.”

Anıtlar Kurulu’ndaki Değişiklik Sonrası Sorumluluklar
İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulu: Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Güngören, Esenler, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Küçükçekmece, Silivri, Avcılar, Çatalca.
2 Numaralı Koruma Kurulu: Beyoğlu, Eyüp, Şişli, Kâğıthane
3 Numaralı Koruma Kurulu: Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz, Üsküdar
4 Numaralı Koruma Kurulu: Eminönü, Fatih, Zeytinburnu
5 Numaralı Koruma Kurulu: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Pendik, Kartal, Tuzla, Adalar
6 Numaralı Koruma Kurulu: Şile, Kocaeli, Sakarya

Anıtlar Kurulu’nun Üyeleri
1 Numaralı Koruma Kurulu:
Prof. Dr. Sait Başaran (Arkeolog), Prof. Dr. Zeynep Ahunbay (Mimar), Cem Eriş (Mimar), İhsan Sarı (Mimar), Ahmet Can (Hukuk)
2 Numaralı Koruma Kurulu: Prof. Dr. Mete Tapan (Mimar), Prof. Dr. Önder Bilgi (Arkeolog), Prof. Dr. Hale Çıracı (Şehir Plancı), Doç. Dr. Yaşar Çoruhlu (Sanat Tarihçi), Dr. Ömer Korman (Şehir Plancı), Zehra Silahtar (Mimar), Sait Karabulut (Hukuk)
3 Numaralı Koruma Kurulu: Doç. Dr. Fulya Erus (Sanat Tarihçi), Doç. Dr. Can Binan (Mimar), Doç. Dr. Gülşen Özaydın (Şehir Plancı), Doç. Dr. Nuri Yaşar (Hukuk), Hidayet Uysal (Şehir Plancı), Dr. Lütfi Yazıcıoğlu (Mimar), Yusuf Aydın (Mimar)
4 Numaralı Koruma Kurulu: Prof. Dr. Fehmi Kızıl (Mimar), Prof. Dr. Ahmet Ersan (Mimar), Doç. Dr. Nusret Çolak (Hukuk), Prof. Dr. Can Tay (Şehir Plancı), Doç. Dr. Nadide Seçkin (Mimar), Ahmet Tanyolaç (Mimar)
5 Numaralı Koruma Kurulu: Prof. Dr. Cengiz Eruzun (Mimar), Prof. Dr. Fulin Bölen (Şehir Plancı), Doç. Dr. Kemal Eyüpgiller (Mimar), Selim Sadıkoğlu (Mimar), Süleyman Göncüoğlu (Sanat Tarihçi), Dr. Sinan Kılıçoğlu (Hukuk)
6 Numaralı Koruma Kurulu: Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz (Mimar), Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Yüzer (Şehir Plancı), Yrd. Doç. Dr. İsa Döner (Hukuk), Mehmet Cevahir Türk (Mimar), Ahmet Turgut (Şehir Plancı), Dr. Feridun Özgümüş (Sanat Tarihçi), Ahmet Erkutoğlu (Mimar)

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.