Haberler

MNG, 40 milyon dolara Anadolu temalı otel açıyor

Tarih: 10 Şubat 2006 Kaynak: Referans Yazan: Sevgi Sayar Başaran
Bugüne kadar sürekli olarak Antalya''daki otelleriyle ilgili "satılıyor ya da satıldı" söylentileri ile gündeme gelen MNG Holding, bu söylentilerin aksine turizmde yeni bir yatırıma daha imza atıyor. Türkiye''nin ilk temalı oteli olan Topkapı Palace''ı Antalya''nın Kundu bölgesinde yaparak bu konuda öncü olan MNG Holding, şimdi üçüncü temalı otelini yapmaya hazırlanıyor. MNG, WOW Topkapı Palace ve WOW Kremlin Palace''ın bulunduğu Kundu''ya şimdi de bin yıllık Anadolu mimarisini yansıtacak "Millenium Of Anadolu Oteli"ni yapacak.

MNG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal, turizm sektöründeki stratejilerini ve yeni hedeflerini anlattı. Otelleri ile ilgili çıkan satıldı haberlerini "spekülasyon" olduğunu belirterek "Tabi ki otellerimize talep var. Ama satmadık. Bu konuda çıkan satıldı ya da pazarlık yapıyor yönündeki haberler doğru değil. Türkiye''de bugün hemen her mala talep var. Çok iyi bir teklif yapılırsa herkes malını satmayı düşünebilir" dedi.

Beyaz Saray''dan vazgeçti
MNG Holding, Millenium of Anadolu Oteli''ni yapacağı arsaya daha önce ABD''de bulunan Beyaz Saray''ı temsil eden bir otel yapmayı planlıyordu. Beyaz Saray''ı yapmaktan vazgeçtiklerini belirten Günal, Millenium of Anadolu''nun toplam 35-40 milyon dolara mal olacağını söyledi. 2 bin yatak kapasiteli olacak otelin gelecek yılın sonunda tamamlanması planlanıyor.

Günal, Antalya Kiriş''te bulunan iki otelini Cenk Kınay''a kiraladığını da hatırlatarak, "Turizm sektöründeki çalışmalarımız devam edecek. Antalya''da Kremlin Palace''ın yanına Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan yeni bir projeye başladık. Otelin ismi Millenium of Anadolu olacak. Yani Anadolu''nun bin yılı. Buradaki binalar yine tematik olacak. Otelde Anadolu''da geçmiş bin yılda kullanılan tüm mimarilerin özellikleri yansıtalacak. Mesela Anadolu''da bin yılda yapılan herhangi bir hanı veya Safranbolu evlerinin mimarisini bu otelde yansıtacağız. Türkiye''ye gelen insanlar bizde de bir mimari olduğunu görecekler." şeklinde konuştu.

Öte yandan inşaat, finans, medya, kargo ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren grup, kendisine yeni sektör olarak enerjiyi seçti. Bu konuda Hazine''den gerekli izinleri aldıklarını belirten Günal, bir hidroelektrik santral inşa edeceklerini söyledi.

İyi teklif olursa otel satabilirim
Mehmet Nazif Günal, hem sahibi olduğu MNG Bank''a hem de otellerine teklif olduğunu hatırlatarak, "Sürekli olarak otellerimizin satıldığı yönünde çıkan haberler bizi rahatsız ediyor. Bugün Türkiye''de her şirkete her mala ciddi oranda yabancı firmalardan teklif var. TÜPRAŞ, Telekom ve Erdemir ihalelerinde de bu açıkça görüldü. Bugün hangi bankaya baksanız 5 tane taliplisi vardır. Her banka ile ilgilenen yatırımcılar bizimle de ilgileniyor. Bunun yanında şu anda turizmden çıkmak gibi bir niyetimiz yok. Ama bakarsınız çok iyi bir teklif gelir, ''Ben bu satıştan alacağım parayla iki otel daha yaparım'' der ve satarım. Bir malı değerinin üstünde satmak akıllıca. Böyle bir teklif olursa fiyatını bulursam niye satmayayım" diye konuştu.

Kızılırmak''a hidroelektrik santrali
MNG olarak yeni bir sektöre girdiklerini belirten Günal, "Grup olarak yeni bir sektöre giriyoruz. Enerji yatırımı yapıyoruz. Bunun için hidroelektrik santral yapma planlarımız var. Bu yatırımlardan birisi Kızılırmak üzerinde olacak. Birkaç bölgede daha yatırımlarımız olacak. Son günlerde Rusya ve İran''la doğalgazda yaşanan sorunlar enerji sektörünün önemini birkez daha gözler önüne serdi. Bu nedenle hidroelektrik santral yapacağız. Bu konuya yabancı da değilik. Ben bugüne kadar Türkiye''de en çok baraj yapmış biriyim" şeklinde konuştu.

Günal, yurtdışındaki müteahhitlik işlerinin de devam ettiğini belirterek, bu konuda Dubai''de, Bulgaristan''da ve Arnavutluk''ta yatırımları olduğunu söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.