Haberler

2 Bin Dolarlık Kiremite 18 Bin Dolar Navlun Ödedi Dubai Palmiyesi''ne Girdi

Tarih: 5 Mart 2006 Kaynak: Hürriyet

Dubai''deki ünlü yapay ada projesi The Palm City''de Türk kiremit ve tuğlası kullanılıyor. Dubai Şeyhi El Maktum''dan da ''olur'' alan Türk kiremit ve tuğlaları, Eskişehir merkezli Başak Çatı ve Cephe Sistemleri şirketinin imzasını taşıyor. Başak, bu yıl Dubai''deki 4 ayrı proje için 4 milyon dolarlık ihracat yapacak.

Başta Real Madrid''de oynayan İngiliz futbolcu David Beckham gibi isimler olmak üzere dünya çapında ünlülerin de villa satın aldığı Dubai''deki yapay ada projesi The Palm City''de inşa edilen villaların kiremit ve tuğlaları Türk markası taşıyor. Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen The Palm City''de Türk markasını, Eskişehir merkezli Başak Çatı&Cephe Sistemleri şirketi tanıştırdı.

4 Milyon Dolarlık Satış
Geleneksel bayi toplantısını bu yıl St. Petersburg''da gerçekleştiren Başak Çatı ve Cephe Sistemleri''nin Genel Müdürü Firuz Karık, burada şirketin faaliyetleri ve başta Dubai olmak üzere yeni ihracat bağlantıları ile ilgili sorularımızı cevapladı. Karık, The Palm City için Dubaililer''e, 3 yıl önce kiremit, tuğla ve sistem aksesuarları satmaya başladıklarını belirtti ve "ilk olarak 2 bin dolarlık bir siparişle başlayan Dubai ihracatını, Başak olarak bu yıl 4 milyon dolara çıkaracağız" dedi. Genel Müdür Karık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başak''ın, sattığı kiremit ve tuğlalar ilk olarak Palm City içindeki Jumeriah Island Projesi''nde yapılan villalarda kullanıldı. Bu yıl da, Discovery Garden, International City projelerine kiremit ve tuğla vermeye başladık. Dubai''ye ihracatımız sürekli gelişiyor. Şimdilik 4 milyon dolarlık rakamlarla devam ediyoruz ama bizim için potansiyel olabilecek büyük projeler var." Dubai''nin en önemli projelerinden olan The Palm City''ye 15 yılda 46 milyar dolar harcandı. Beş ayrı bölümden oluşan projede deniz dolduruluyor. Palmiye şeklindeki projede, 2,5 milyon insanın yaşayacağı bir şehir kuruluyor.

El Maktum''un Şirketi
Başak Çatı Genel Müdürü Firuz Karık, Dubai''ye ilk tuğla ve kiremit sevkiyatı öncesinde ciddi bir testten geçtiklerini de belirterek, "Dubai''de Emir El Maktum''un patronu olduğu şirket bize ulaştı. 6 ay zorlu testlerden geçtikten sonra işbirliğimiz başladı" diye konuştu. Başak Çatı''nın Saint Petersburg''daki bayi toplantısına katılan GETEC (Global Engineering Technologies Contracting) Genel Müdürü Dory Labban, "GETEC, Dubai Emiri El Maktum''un başında bulunduğu Nakheel Grubu''na bağlı bir şirket. Dubai''deki projeler için İspanyollar dahil farklı ülkelerden pek çok firma ile görüştüklerini belirten Dory Labban, "Türkiye''yi seçtik, çünkü burasını stratejik pazarlardan biri olarak görüyoruz" dedi.

İlk Sevkiyat Havayolu ile
Başak çatı''nın, Dubaililer''e sattığı ilk kiremit ve tuğlanın da ilginç bir hikayesi var. Genel Müdür, bu ilk bağlantıyı şöyle aktardı: "Dubaili müşterilerimiz, Başak''a iki villa yapımında kullanılmak üzere ilk olarak 2 bin dolarlık kiremit ve tuğla siparişi verdi. Projeye ilişkin yapılacak ilk uygulamanın kısa süre içinde Şeyh El Maktum''a gösterilip onay alınması planlanmış. Bunun için siparişin bir-iki gün içinde Dubai''de olması isteniyordu.Biz de bu talebi hemen gerçekleştirmek için siparişi Singapur Havayolları''na ait bir kargo uçağıyla gönderdik. Gönderilen malın değeri 2 bin dolardı. Bunu Dubai''ye yetiştirebilmek için 18 bin dolarlık navlun ödedik. Bu ürünlerle yapılan örnek yapı beğenildi ve ardından zaten peş peşe siparişler geldi."

Bayileri Motive Ediyor
Yeni gelişen bir şirket olarak Başak, pazarlama ve satış ağına da önem veriyor. Başak''ın Türkiye çapında 160 bayisi var. Yeni bayilik taleplerine şimdilik çok sıcak bakmayan firma, mevcut bayilerini motive etmeye çalışıyor. 2000''den itibaren yurtdışında bayi toplantıları yapan Başak, önceki hafta 160 bayisini Saint Petersburg''da topladı. Firuz Karık, bayi toplantılarının her sene satışlarını artırmada büyük katkısı olduğunu saptadıklarını belirterek, "Biz bu bayi toplantılarını sadece promosyon amaçlı yapmıyoruz. Bizim amacımız bir aile bilinci yaratmak" diye ekliyor.

İnşaat Canlandı, Artık Küfeleri Doldurma Zamanı

Konut satışlarındaki patlama ile birlikte çimento, kiremit, tuğla, çatı kaplama ve cephe sistemleri gibi yan sektörlerin de yıldızının parlamaya başladığını belirten Başak Genel Müdürü Karık, "Evet 10 yıldır yaprak kıpırdamayan inşaat sektöründe nihayet hareket başladı. Artık küfeleri doldurma zamanı" diye konuştu. Başak Grubu''nun, 15 milyon YTL yıllık ciroyu yakaladığını belirten Karık, ihracatlarının sadece Dubai ile sınırlı olmadığını, Kıbrıs, Irak, Azerbaycan, Ürdün''e de tuğla, kiremit ve aksesuarları sattıklarını söyledi. Başak''ın geçen yılki ihracatının 2 milyon doları bulduğu belirtiliyor.

Aksekili Ruhu
Başak Çatı ve Cephe Sistemleri''nin temeli 1969 yılında atıldı. Şirketin kurucusu Aksekili Ali Rıza Karık. Ali Rıza Karık, 1991''de bayrağı oğlu Karık''a devretti. Başak Eskişehir''deki fabrikasında yılda 30 milyon kiremit, 15 milyon da pres ve kaplama tuğlası üretiliyor. Tesislerde yaklaşık 300 kişi çalışıyor.

100 Adet Lüks Konut Yapacak
Karık ailesi, konut piyasasındaki hareketlilikten de payını almak istiyor. Bu yüzden de Eskişehir''de lüks daireler yapmak üzere kollarını sıvadı. Başak Konut şirketi, 100 konutluk bir proje için mart ayında start verecek. Firuz Karık, "4 katlı lüks daireler yapacağız. 100 konutluk projemiz mart ayında başlayacak. 24 ayda tamamlarız" diyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.