Haberler

Melnikov Evi’nin Yarısı Satıldı

Tarih: 17 Mart 2006 Kaynak: The Kommersant Çeviren: Didem Baran

Senatör Sergey Gordeyev, uluslararası alanda tanınan konstrüktivist bir şaheserin yarısını satın aldı. Dün gerçekleşen olayda, ünlü mimar Konstantin Melnikov tarafından yapılan evin yarısı mirasçılarına kalamadan satıldı.

Bu satın alma işleminde amaç, bir Rus Avangart Mimarisi müzesi yapabilmekti. Mimarlık eleştirmeni Grigory Revzin’e göre bu, ölü durumdaki Rus Avangardı’nın canlandırılabilmesi için atılmış güzel bir adım.

Şubatta ölen büyük mimar Konstantin Melnikov’un oğlu Victor Melnikov’un vasiyetiyle, Rus Avangardı’nın şaheseri sayılan ve 20. yüzyıl mimarlığı hakkındaki her ders kitabında adı geçen evin yarısı Rus Hükümeti’ne, müzeye dönüştürülme şartıyla miras bırakıldı. Evin diğer yarısı ise yeğeni Alexey Ilkoneve aitti fakat elinde fazla tutamadan senatör Gordeyev’e sattı.

Ust-Ordyn Buryat Özerk Bölgesi’nin senatörü Sergey Gordeyev; 34 yaşında ve federasyon meclisinin en genç üyesi, ulusal judo birliğinin yöneticisi ve de Rosbuilding Şirketi’nin kurucusu olması sebebiyle oldukça göze çarpan bir karakter.

Senatör ayrıca Rus Avangardı ile de ilgileniyor, daha iki hafta önce bir gazeteye, orjinal Rus mimarisini korumak başlığı altında bir röportaj vermişti. Ropörtajda Melnikov Evi ile diğer bir eski eser olan Norkomfin Moisey Ginzburg hakkında konuşan ve bu konularda Moskova Şehri’nde hükümete ait bir ofis olan Duma Deputy Iosif Kobzon tarafından da desteklenen senatör, evin satışı ile ilgili ise tamamen sessiz kalmış.

Mimarlık Müzesi’nin yöneticisi olan David Sarkisyan, evin yeni sahibinin kim olduğunu öğrenince, olaya heyacan ve pozitif duygularla yaklaşmış. Çünkü ona göre Sergey Gordeyev gotik mimarlık, ressam Vermeer ve sanat tarihi konularında oldukça geniş bir bilgiye sahip.

Ayrıca Sergey Edvardovich ile birlikte mimarlık müzelerine finansör olmakla beraber Rus avangart mimarisi için de yeni kaynaklar yaratıyorlar. Ayrıca Gordeyev diğer iyi bilinen avangardist arşivlerin mirasçılarına da müze aracılığı ile yardımcı oluyor. David Sarkisyan daha önce bu kadar hevesle çalışan bir yönetici görmediğini söylüyor.

Senatörün kurduğu ve 2003’e kadar yöneticisi olduğu Rosbuilding Şirket’i “haydutlar” adıyla da biliniyordu. Şirketin özelliği, bedeli düşen arazilerin işletmeciliğini devralarak kar sağlamaktı. Moskova’da birçok işletme bu yöntemle elde edilmiştir. Belediye Başkanı Yuri luzlikovda şehrin endüstri potansiyelini bu yolla düşürdüğü için şirketi suçluyordu. Fakat iki grup arasında mesele her ne kadar tatlılıkla çözümlense ve Başkan Yardımcısı Vladimir Resin tarafından şirket Morfino Bölgesi’nin ana sponsoru olarak anons edilse de şirket bu yolla arazi alımına devam etmiştir.

Senatör Gordeyev, Melnikov Evi’nin yarısını almış olduğu halde, diğer yarısı Victor Melnikov’a göre Rusya Federasyonu’na ait olacak. Ne var ki Victor’un ölümünden bir hafta sonra onun mülkiyet haklarını değitirilmesiyle ilgili bir dava görüldü. Victor’un yasal varisi olan kız kardeşi Yekatarina Karinskaya’ya göre 2003 yılında evraklar küçük kız kardeşlerinin evinde, abilerinin isteği doğrultusunda doğru ve titiz bir şekilde imzalanmıştı.

Burada bir hatırlatma yapmak gerekirse iki yıl önce New York Times, Vremya ve Kommersant’taki röportajlara göre Victor Melnikov kız kardeşini söz konusu imzalanan evraklara hile yoluyla sahip olduğu için suçlamıştı.

Söylediğine göre Victor kısmen kördü ve kız kardeşinin malvarlığını kendi üzerine geçiren evrakları görmeden imzalamıştı.

Victor Melnikov’un bu iddiası davada görüldü ve dava lehine sonuçlandı, davanın sonucuna göre yasal sürece girildi, Elena ise bir üst mahkemeye başvurdu.

İlk davada Victor’un mülkiyet hakları bir karara bağlanamadı ve oturum 16 Mart’a ertelendi. Ünlü bir insanla ilgili olan bu dava az görülen bir durumdu. Suçlama davasıyla birlikte çağırılan göz doktorunun verdiği rapora göre Victor’un tamamiyle kör olduğu bildirildi, ancak doktor yanlış testleri verdiği için suçlandı, çünkü herkesin bildiği üzere Victor öldüğünde kısmen kördü.

Ekatarina Korinskaya’nın iddiasına göre Senatör küçük kızkardeşin davayı kazanmasını istiyordu çünkü dava başarı ile sonuçlanacak olursa Elena’nın elindeki parçaya da sahip olacak ve eve tek başına elde etmiş olacaktı. Böylece onu müze olarak istediği gibi tasarlayabilirdi. Senatör’ün Melnikov evi için tasarladığı bu davranışlar tipik bir “haydutlar” operasyonuydu. Sahiplerinden birinin hissesini elde edecek, diğerine maddi destek sözü vererek elinden hissesini alacaktı, fakat bütün bu taktikler bu olayda işe yaramadı.

Ancak burada başka bir durum daha karşımıza çıkıyor. Moskova baş mimarı Alexander Kuzmin’e göre genel olarak Rus konstrüktivist yapıları apartman olarak yapılmış olduğundan çok kötü durumdalar. Bu binaların teknik açıdan yıkılması gerekiyor ancak tescilli olarak listelenmiş olduğundan burada karar verilmesi çok zor bir durum ortaya çıkıyor.

Melnikov Evi Arbat Bölgesi’nde 800 metrekarelik yaklaşık 4 milyon Amerikan Doları değerinde bir bölgeyi kaplıyor. Bu tarz işlerin para kazandırdığına dair birçok örnek var, örneğin çok ucuza alınan özel yapım bir ev değerinden 100 kat daha fazla para kazandırabiliyor. Moskova’da bu yollarla ele geçirilen bilinen 8 adet ev var, fakat maalesef bu evler yeniden yapılanma adına ne bilimsel bir restorasyon, ne de koruma görüyor.

Giderek orjinal evler kötü ve ucuz taklitleriyle yer değiştiriyor. Buradan okuyuculara hatırlatmak isterim ki, eğer düşündüklerim gerçekleşirse Melnikov Evi’de yerine cam yüzey kaplı bir iş merkezinin gelmesiyle her an gözden kaybolabilir.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.