Haberler

Nükleerde kamu-özel ortaklığı

Tarih: 14 Nisan 2006 Kaynak: NTVMSNBC

Hükümet, nükleer santrali özel sektörle ortaklaşa yapmak üzere bir model oluşturdu. Özel sektörün önerilerinin de alınmasıyla santrali kimin yapacağı netleştirilecek.

Nükleer santrallerin kurulacağı yeri belirleyen hükümet, öngördüğü model konusunda özel sektörün önerilerini bekleyecek. Özel sektör temsilcileriyle Enerji Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantı sonrasında açıklama yapan Enerji Bakanı Hilmi Güler, karşılıklı olarak düşünülen modeli görüştüklerini belirterek, 12 Mayıs’a kadar şirketlerin değerlendirmelerini yazılı olarak alacaklarını söyledi. Güler, önerilerin iletilmesiyle kendilerinin de bir aylık çalışma süresi sonrasında yeniden bir görüşmeyle modelin netleşeceğini kaydetti.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji santrali için özel sektör ile kamunun ortak bir çalışma yürüteceğini açıkladı.

‘İrlanda Modeli Öngörüyoruz’
Nükleer santralleri kuracaklarını ifade eden Güler, “Bunu karşılıklı olarak özel sektörün marifetiyle bunu yapmak istiyoruz. Onların ifadeleri devletin de katkısının olacağı bir model şeklinde oluştu. Buradaki katkı da özel sektör ve kamunun ortak bir çalışma modelidir. Bunu da risk paylaşımı şeklinde ele alıyoruz. Baştan bir Hazine garantisinde değil, üretilecek elektriğin satış sınırıyla ilgili bir çalışma modeli olacak. Onun altına düşerse bunu kamu karşılayacak. Buna İrlanda modeli denmektedir. Ulaştırma Bakanlığı havameydanları ve terminallerde kullanıyor.” diye konuştu. Enerji Bakanı, çalışmaların TAİK ve EPDK tarafından denetleneceğini belirtti.

Nükleer santralin adresi Sinop
Güler, santrali yapacak konsorsiyumda aranan kriterlere ilişkin olarak, “Kim daha erken bu işe başlayacak, konsorsiyumdaki yerlilik oranı önemli, yakıt teknolojisini kim getirecek ve teknoloji transferinde kim daha üstün. Bu kriterlere bakılacak” dedi.

Toplantıya, Koç, Sabancı, Zorlu, Enka, Çalık, Gama, Akkök, Ak Enerji, Alarko, Tekfen, Doğuş, Güriş, Nurol, Habaş’tan temsilciler katıldı. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve Devlet Bakanı Ali Babacan da toplantıda yer aldı.

‘Hangi nükleer teknoloji’ tartışması
Nükleer santralin Sinop’a yapılması kararlaştırılmıştı. Projeye göre, Sinop’ta, 3 adet reaktörün yer aldığı nükleer ada kurulması planlanıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.