Haberler

Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island”

Tarih: 27 Nisan 2006 Derleyen: Derya Karadağ

Etkileyici mimari tasarımları ile dünyaca ünlü bir mimar olan Zaha Hadid, Milan’daki tasarım haftasında yenilikçi bir mutfak tasarımına imza attı. “ Z. Island ” geleneksel mutfak ihtiyaçlarına karşılık verirken, “akıllı” tasarımı ile duyuların ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Merkezi bir dokunmatik paneli olan mutfak, multimedya ekipmanına, ses düzeneğine ve kullanıcıların internette sörf yapıp müzik dinlemelerini ve belirli atmosferler yaratmalarını sağlayan bir sisteme sahip.

Mutfak Üreticisi Ernestomeda ve ankastre gereçler üreten Scholtès firmalarının işbirliği ile DuPont tarafından organize edilen 2006 Milan Tasarım haftası süresince tasarım sergilendi. “ Z. Island” iki tane ayrı “ada” üniteden oluşuyor. Birincisi “ateş” ile ilişkili fonksiyonların yer aldığı bir ünite ve diğerinde “su” ile ilişkili fonksiyonlar yer alıyor. Bu iki üniteyi birleştiren modüler dolap sistemi, mutfak gereçleri için yer sağlıyor. Kaplama duvar sistemi, ses ve ışığın dağılmasını sağlayan özel bir ekipmana sahip. Bütün elemanlar, Zaha Hadid’in özel tasarımı Corian tarafından üretilmiş.

Ateş ve Su “Ada” ÜniteleriHer iki “ada” ünitesinin tasarımında da Corian yüzeyinin altında mutfak uzmanı Ernestomeda’nın yenilikçi iskelet sistemi yer alıyor. Ernestomeda, projenin gelişimine katkıda bulunmak adına en son teknoloji ve üretim çözümleri ile ilgili tecrübelerini ortaya koymuş. Böylece, yüksek teknoloji ile Hadid’in kompleks ve yenilikçi formu işlevsel bir tasarıma dönüşmüş. Ernestomeda, bu mutfak konseptini gelecekte özel bir üretime çevirmeyi planlıyor.

Scholtès de mutfak gereçleri ile tasarıma katkıda bulunmuş.

Zaha Hadid, kusursuz formlar ve işlevler için engelleri aşma kabiliyeti ile tanınan bir mimar. Hadid’in ışık fonksiyonlarını tasarımında kullanmasında malzemenin ışığın dağılmasına neden olan yarı saydam bir malzeme olması da önemli bir etken.

Hadid, tasarımda üstünde durdukları konseptlerin “akışkanlık” ve “ kusursuzluk” olduğunu söylüyor. “Corian ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada, gelişmiş 3D yazılımları da kullanarak, kompleks yüzeylerin ev için ne kadar verimli olabileceğinin keşfine çıktık. Bu tasarım dilinin başlıca yararı, mutfak üniteleri ile ergonomik ihtiyaçların kusursuz bir karışımının ortaya çıkmış olması.” diyor, Hadid.Hadid’in Corian’ı kullanarak yaptığı tasarımın bir diğer avantajı ise küçük bir alanda pek çok fonksiyonu biraraya getirmiş olması. Yatayda masa işlevi de gören ana pişirme alanı, genişleyip dikeyde LCD ekran, bilgisayar ya da iPod®’un bağlanabileceği bir yüzeye dönüşüyor. Ana “ada” aynı zamanda dokunmatik kontrol panelini de barındırıyor ve mutfağın pek çok fonksiyonu buradan kontrol edilebiliyor.

Uzun, ateş adasının aksine, su adası görece küçük, altıgen formda ve lavabo, kurutma rafı, bulaşık makinası, yemek hazırlama alanı ve raflardan oluşuyor. Her iki “ada” ünitesi de ergonomik koşullar gözönünde bulundurularak tasarlanmış.

Duvar Sistemleri: Çok İşlevlilik ve Duyumsallık
İki “ada”, ileride Ernestomeda’nın özel üretimini yapacağı çekici bir duvar sistemi ile tamamlanmış. Modüler bir dolap sistemi olan bu duvar, Corian’ın kapıları ve alüminyum strüktürü ile uyum içinde ve gereçler için depo işlevi görüyor.

Modüler dolapların yer aldığı duvarların devamı niteliğindeki duvar kaplaması, güçlü akustik erişim düzeneği ile gelişmiş RGB LED’leri birleştirerek kullanıcıya müzik ve ışık oyuları yardımı ile farklı atmısferler yaratma olanağı sağlıyor.

“ Z. Island ” tertibatı, Zaha Hadid’in akışkan tasarım stiline sahip beş metrelik etkileyici bir banka sahip.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.