Haberler

‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı

Tarih: 28 Nisan 2006 Kaynak: NTVMSNBC

New York’ta 11 Eylül 2001 terör saldırılarında yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’nin yeniden inşasıyla ilgili anlaşmazlığın çözülmesinin ardından, dünyanın en yüksek binalarından birisi olacak ‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı.

Terör saldırılarında yıkılan gökdelenlerin bulunduğu arazinin (Ground Zero-Sıfır noktası) sahibi New York ve New Jersey liman işletmesi ile buranın kira sözleşmesini elinde tutan işadamı Larry Silverstein’in anlaşmasından sonra, iş makinaları ve kamyonlar Ground Zero arazisinde çalışmaya başladılar.

İnşaatın başlaması dolayısıyla araziye inen rampada düzenlenen temel atma töreninde konuşan New York Valisi George Pataki, “Gökdelen, özgürlük ve bağımsızlığımızın sembolü olacak” dedi.

Pataki, törende, “Terörle mücadele yüzünden diğerleriyle aynı seviyede inşa etmiyoruz. Yeni doruklara ulaşacağız ve New York’un gökdelen çizgisi bu sembolle harika görünecek” diye konuştu.

Ground Zero arazisinde şantiyelerin kurulup inşaatın başlamasıyla 2012’ye kadar 541 metre yüksekliğindeki ‘Özgürlük Kulesi’ dahil beş yüksek bina, bir ulaşım ve sanat merkezi inşa edilecek. Saldırılarda ölenlerin anısına bir de anıt inşa edilecek.

Saldırılardan 6 hafta önce yıkılan İkiz Kuleler’i 99 yıllığına kiralayan Silverstein’in, Özgürlük Kulesi’nin kontrolünü New York ve New Jersey liman işletmesine vermeyi kabul ettiği belirtiliyor.

Emlak devinin tahmini 2 milyar dolarlık projeden yüzde 1 pay alacağı, ancak liman işletmesinin bina bittiğinde işletme hakkını elinde bulunduracağı öğrenildi. Projedeki ikinci yüksek binanın da liman işletmesine verileceği, Silverstein’in diğer 3 yüksek binanın inşa ve kiralama hakkına sahip olacağı kaydedildi.

İkiz Kuleler’in yıkılmasıyla New York kenti binlerce metrekare ofis ve iş merkezinden de olmuştu. ‘Özgürlük Kulesi’ projesi, kamuoyuna açıklandıktan sonra birçok kez dava açıldı.

Terör saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler’in yerine inşa edilecek binanın yeni tasarımı, geçen yıl açıklanmıştı.

Terörist saldırılar sonucu 11 Eylül 2001 tarihinde yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’ne ait İkiz Kuleler’in yerine yapılacak ‘Özgürlük Kulesi’, bomba yüklü kamyonlarla düzenlenecek terörist saldırılara karşı zayıf olacağı düşüncesiyle yeni tasarıma göre Batı Caddesi’nden 27,5 metre içeriye inşa edilecek. İptal edilen tasarım ise ‘Özgürlük Kulesi’nin söz konusu caddeden 7,5 metre içeride inşa edilmesini öngörüyordu.

Yeni tasarımda binanın, yerden 61 metre yüksekliğe kadar çelik ve titanyumla kaplanmış beton duvarla güçlendirilmesi öngörülüyor.

‘Özgürlük Kulesi’, bin 776 feetlik (541 metre) yüksekliğiyle Amerikalılar’ın 1776 yılında İngilizlere karşı bağımsızlıklarını ilan etmelerini simgeliyor.

Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.