Haberler

İstanbul çok değişecek

Tarih: 29 Nisan 2006 Kaynak: Sabah

Boğaziçi Köprüsü ışıklandırılacak, Çamlıca''ya kuş gözlem parkı yapılacak... Tüm bu projeleri ise Turizm Atölyesi gerçekleştirecek.

Onlar İstanbul gönüllüsü
Sultanahmet otobüslerden arındırılacak, Beyazıt Kulesi turizme açılacak, Boğaziçi Köprüsü ışıklandırılacak, Çamlıca''ya kuş gözlem parkı yapılacak... İşte bütün bu projeleri gönüllülerin kurduğu İstanbul Turizm Atölyesi yapacak.

Yıllardır İstanbul''un turizm pastasından hak ettiği payı alamadığından yakınılır, her şey devletten beklenir ve kimse de bu konuda bir şey yapmazdı. Nihayet iki yıl önce "Her şeyi devletten beklememek gerek" diyerek birileri taşın altına elini koydu ve İstanbul''un turizm potansiyelini artırmak için çalışmaya başladı. Hiçbir beklentileri olmadan tamamen gönüllü olarak çalışan bu kişiler kısa zamanda çok güzel işler yaptılar, yapmaya devam ediyorlar. Üstelik yapacakları daha pek çok proje var. Turizme yatırım yapıp turistin gelmesini beklemeden yurtdışındaki fuarlarda İstanbul''u tanıtmaya gittiler. Her gidişlerinde de İstanbul''un bilinmeyen yönlerini, turizm çeşitliliğini anlattılar. Hatta birçoğundan en iyi stand ödülleriyle döndüler. Ama ne yazık ki İstanbul için gönüllü olarak canla başla çalışan, "İstanbul Turizm Atölyesi" adı altında faaliyetlerini sürdüren bu gruptan ve yaptıklarından çok az kişinin haberi var.

Valilik ve belediye destekliyor
Merkezi ve yerel yönetim temsilcileri, meslek odaları, akademisyenler, sektör temsilcileri, işletmeciler ve sivil toplum örgütleri temsilcilerin bir araya gelerek kurdukları İstanbul Turizm Atölyesi''nin, Türkiye''de bir benzeri daha yok. Çünkü atölye, devletin ve yerel yönetimin alışık olmadığı çok katılımcı bir model yaratmış. Turizmden Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Tülin Ersöz başkanlığında kurulan İstanbul Turizm Atölyesi''nin 70''e yakın gönüllü üyesi var ama dışarıdan gelecek her türlü fikir, proje ve katkıya da açıklar. Hiçbir çıkar gözetmeksizin sık sık bir araya gelip İstanbul için proje üretiyorlar. Sonra bu projeleri ilgili birimlere gönderip uygulanması için takibini yapıyorlar. Hem merkezi yönetimin hem de yerel yönetimin desteğini aldıkları için de projelerin hepsini hayata geçirebiliyorlar. Türkiye''de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, "Atölye sayesinde ilk kez valilik ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortak çalışma imkanı buldu" diyor. Tülin Ersöz ise atölyenin kurulmasında ve çalışmasında en büyük desteği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''tan gördüklerini belirterek, "Kadir Topbaş''ın bu modele inancı ve desteği olmasaydı hiçbir şey yapamazdık" diyor. Başta Talimhane bölgesini trafiğe kapatıp yeniden düzenlemesi olmak üzere şimdiye kadar birçok proje gerçekleştiren atölyenin sırada daha pek çok önemli projeleri var.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.