Haberler

İstanbul''un yeni gözdesi ''Gümüşyaka''

Tarih: 2 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Mehmet Demirkaya
İstanbul''a hizmet edecek yeni bir limanın yapılacağı Gümüşyaka''da teknopark, fuar ve üniversite alanları da oluşturulacak. Belde, İstanbul''u küresel ölçekte yarışabilir kılacak altyapılarla da donatılacak.

Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde görev alan akademisyenlerce 10 ayda hazırlanan 1/100 bin ölçekli plan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından dün tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi''nin onayına sunulacak plana göre yapılması öngörülen işler özetle şöyle:

. Atatürk Havalimanı hizmet sahasının genişletilmesi ve Sabiha Gökçen Havalimanı ile koordineli biçimde çalışması, Çorlu . Havaalanı''nın sivil havacılığa tahsis edilmesi sağlanacak.
. Gümüşyaka''da, kargo taşımacılığında önemli rol üstlenmesi amaçlanan Çorlu Havaalanı ile Çorlu ve Çerkezköy sanayisine de hitap eden lojistik altyapılar geliştirilecek.
. Pendik, Ambarlı ve Gümüşyaka Limanları ile Güney Marmara Limanları arasında Ro-Ro hatları düzenlenecek.
. Tarihi Yarımada, ofis yerleşkeleri için potansiyel yatırım alanı olarak ele alınacak. Bölge, tarihi eserlere zarar veren imalathanelerden arındırılacak.
. Kentsel gelişmenin kuzeye yayılmasını engellemek amacıyla TEM''in kuzeyinden yeni bir karayolu geçirilmeyecek.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.